USA i Ukraina podpisały umowę surowcową

Ministerstwo finansów USA poinformowało, że 30 kwietnia 2025 roku Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym oraz utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Umowa ma na celu wsparcie odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji, a jej podpisanie zostało potwierdzone przez wicepremier Ukrainy, Juliję Swyrydenko.

  • 30 kwietnia 2025 roku USA i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym oraz utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
  • Umowa ma na celu wsparcie odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji i została potwierdzona przez wicepremier Ukrainy, Juliję Swyrydenko.
  • Fundusz będzie finansowany przez USA i Ukrainę, z wkładem USA obejmującym wartość przyszłej pomocy wojskowej.
  • Ukraina planuje zasilać fundusz w 50% dochodów z eksploatacji nowych złóż surowców, inwestując w projekty związane z wydobyciem i infrastrukturą.
  • W ciągu pierwszych 10 lat zyski funduszu będą reinwestowane w Ukrainę, a warunki reinwestycji będą przedmiotem dalszych dyskusji.

Cel funduszu inwestycyjnego

Amerykańsko-Ukraiński Fundusz Inwestycyjny ma umożliwić współpracę i wspólne inwestowanie obu krajów w celu przyspieszenia odbudowy gospodarczej Ukrainy. W komunikacie ministerstwa finansów USA zaznaczono, że fundusz będzie finansowany równocześnie przez USA i Ukrainę, przy czym wkład USA będzie obejmował wartość przyszłej pomocy wojskowej.

Źródła finansowania

Ukraina planuje zasilać fundusz w 50 proc. dochodów z eksploatacji nowych złóż surowców. Fundusz będzie inwestował w projekty związane z wydobyciem materiałów krytycznych, ropy naftowej i gazu, a także w infrastrukturę i przetwórstwo. Szczegółowe projekty inwestycyjne będą wybierane wspólnie przez obie strony.

Reinwestycja zysków

Wicepremier Swyrydenko poinformowała, że przez pierwsze 10 lat zyski i dochody funduszu nie będą dystrybuowane, lecz reinwestowane w Ukrainę. Warunki dotyczące reinwestycji mają być przedmiotem dalszych dyskusji.

Reakcje na umowę

Scott Bessent, szef resortu finansów USA, podkreślił, że umowa „jasno sygnalizuje Rosji”, iż USA są zaangażowane w proces pokojowy skoncentrowany na wolnej i suwerennej Ukrainie. Dodał, że żadna osoba ani państwo wspierające rosyjską machinę wojenną nie będzie mogło skorzystać z odbudowy Ukrainy.

Korzyści dla Ukrainy

Warunki umowy są korzystniejsze dla Ukrainy niż wcześniejsze propozycje USA. Porozumienie nie nakłada na Ukrainę obowiązku spłaty przeszłej amerykańskiej pomocy wojskowej dochodami z eksploatacji złóż. Ukraińskie złoża mają pozostać pod pełną kontrolą Ukrainy, a fundusz będzie zarządzany wspólnie przez obie strony.

Przyszłe kroki

Do finalizacji umowy konieczne będą zmiany w prawie budżetowym Ukrainy oraz ratyfikacja przez ukraiński parlament. Swyrydenko zapewniła, że umowa nie będzie przeszkodą w integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Negocjacje i podpisanie umowy

Podpisanie umowy nastąpiło po ponad dwóch miesiącach negocjacji. W dniu podpisania plan był zagrożony, ponieważ USA domagały się zawarcia szczegółowych umów technicznych dotyczących zarządzania funduszem. Ostatecznie szczegóły te mają zostać ustalone w późniejszym terminie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments