Kampala, Uganda — Jeśli nowy papież pochodzi z Afryki subsaharyjskiej, będzie to pierwszy taki przypadek w historii Kościoła katolickiego. Katolicy z Afryki są jednak sceptyczni, chociaż niektórzy z nich z ostrożnym optymizmem myślą o czarnoskórym kardynale jako następcy papieża Franciszka. Odpowiedź poznamy wkrótce, gdy kardynałowie uprawnieni do wyboru nowego papieża otworzą swoje konklawe w najbliższą środę w Kaplicy Sykstyńskiej.
Potencjalni kandydaci z Afryki
Co najmniej trzech afrykańskich kardynałów jest obecnie wymienianych jako „papabili”, termin używany przez obserwatorów Watykanu do opisania możliwych kandydatów na przywódcę Kościoła katolickiego. Są to kardynał Robert Sarah z Gwinei, Peter Turkson z Ghany oraz Fridolin Ambongo z Konga. Jeśli którykolwiek z nich zostanie wybrany, będzie pierwszym afrykańskim papieżem od ponad 1500 lat.
Wzrost katolicyzmu w Afryce
Przez ostatnie dwie dekady katolicyzm w Europie zanika, podczas gdy w Afryce rośnie w najszybszym tempie na świecie. Według ostatniego raportu Watykanu, co najmniej 20% globalnej społeczności katolickiej znajduje się w Afryce, charakteryzującej się dynamicznym rozwojem Kościoła katolickiego.
Różnorodność poglądów wśród kandydatów
Trzej możliwi kandydaci z Afryki — Sarah, Ambongo i Turkson — są postrzegani jako osoby o ortodoksyjnych poglądach na niektóre kontrowersyjne kwestie, z którymi boryka się Kościół katolicki. Ich poglądy odzwierciedlają szerszy konserwatyzm społeczny na kontynencie liczącym 1,3 miliarda ludzi. Orthodoksja katolicka w Afryce często stoi w sprzeczności z wizją papieża Franciszka, który kładł duży nacisk na miłosierdzie i zrozumienie dla wszystkich marginalizowanych grup, w tym katolików LGBTQ+.
Publiczne wyzwania dla papieża Franciszka
Kardynał Ambongo, arcybiskup stolicy Konga, Kinszasy, od 2018 roku, w zeszłym roku podpisał oświadczenie konferencji biskupów afrykańskich, które odrzucało deklarację Watykanu zezwalającą księżom na udzielanie spontanicznych, nieliturgicznych błogosławieństw parom jednopłciowym. Oświadczenie to, postrzegane jako sprzeciw wobec Franciszka, stwierdziło, że związki jednopłciowe są „sprzeczne z wolą Boga”.
Opinie katolików z Afryki
W Afryce papież Franciszek był szeroko ceniony za swoje zaangażowanie w kryzysy kontynentu. Wielu katolików pragnie, aby nowy papież był wiernym liderem dla wszystkich. Luka Lawrence Ndenge, pracownik katolickiej organizacji charytatywnej Caritas w Wau w Sudanie Południowym, powiedział: „Dla nas nie ma znaczenia, czy jest Afrykańczykiem, białym, czy czarnym. Ważne jest, aby mieć dobrego, świętego papieża, który może zjednoczyć katolików na całym świecie.”
Przyszłość Kościoła katolickiego
Biskup Tesfaselassie Medhin z regionu Tigray w Etiopii wyraził nadzieję, że nowy papież będzie tak współczujący jak Franciszek, który wielokrotnie zwracał uwagę na wojnę w Tigray. „Dla mnie, posiadanie pasjonującego, oddanego i kompetentnego Afrykańczyka prowadzącego Kościół katolicki jest dla mnie bardzo ważne jako Afrykańczyka, a zobaczenie tego w moim życiu jest moim absolutnym życzeniem” — powiedział.
Różne perspektywy na temat nowego papieża
Emily Mwaka, która nie lubi spekulacji na temat nowego papieża, zwróciła uwagę, że nawet jeśli nowy papież będzie „zielony”, to „będzie dla nas wszystkich”. W miarę zbliżania się konklawe, afrykańscy katolicy pozostają pełni nadziei, ale także ostrożni w swoich oczekiwaniach.