Inflacja w Polsce w kwietniu 2023 roku wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rok do roku oraz 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, według najnowszych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To zauważalny spadek w porównaniu do marca, kiedy inflacja wyniosła 4,9 proc. Eksperci nie spodziewali się tak znaczącej obniżki, która jest efektem m.in. spadku cen paliw.
- Inflacja w Polsce w kwietniu 2023 roku wyniosła 4,2% w ujęciu rok do roku.
- Spadek inflacji z 4,9% w marcu do 4,2% w kwietniu jest pozytywną wiadomością dla gospodarki.
- Ceny żywności wzrosły o 5,3% w porównaniu do roku ubiegłego, co jest spadkiem w porównaniu do marca.
- Ceny nośników energii wzrosły o 13% w porównaniu do roku ubiegłego, co także stanowi niewielki spadek w stosunku do marca.
- Obniżka cen paliw miała znaczący wpływ na spadek wskaźnika inflacji.
Znaczący spadek inflacji
Spadek inflacji z 4,9 proc. w marcu do 4,2 proc. w kwietniu jest pozytywną wiadomością dla gospodarki. Analitycy, którzy zostali zapytani przez PAP Biznes, przewidywali wzrost cen w kwietniu o 4,3 proc. rok do roku oraz o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Warto jednak zauważyć, że wskaźnik inflacyjny wciąż przekracza cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc.
Zmiany w cenach żywności
W kwietniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, co stanowi spadek w porównaniu do marca, kiedy wzrost wyniósł 6,7 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny żywności podrożały o 0,8 proc., w porównaniu do 0,3 proc. w marcu.
Energia na celowniku
Dynamika wzrostu cen nośników energii również hamuje. W kwietniu ceny wzrosły o 13 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, co jest niewielkim spadkiem w stosunku do 13,3 proc. w marcu. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny w tym sektorze spadły o 0,4 proc.
Wpływ cen paliw
Eksperci podkreślają, że znaczący spadek wskaźnika inflacji jest w dużej mierze rezultatem obniżki cen paliw. Choć za litr benzyny lub ropy wciąż płacimy ponad 6 złotych, w kwietniu ceny paliw spadły o 8,3 proc. rok do roku oraz o 1,7 proc. miesiąc do miesiąca, co zostało potwierdzone przez GUS.
Opinie ekonomistów
Ekonomiści Santander Bank Polska zauważają, że „oczekiwany przez nas spadek inflacji jest w głównej mierze efektem wysokiej bazy statystycznej w kwietniu ub.r., kiedy przywrócony został VAT na żywność, ale powinien być również wspierany spadkiem cen ropy i paliw”. Natomiast analitycy Banku Millennium dodają, że „to spadek inflacji w dużej mierze efekt pogłębienia spadku cen paliw oraz obniżenia dynamiki cen żywności”.