Ministerstwo klimatu uruchamia serwis przeciw dezinformacji

Ministerstwo klimatu i środowiska ogłosiło we wtorek, że pracuje nad nowym serwisem internetowym, który ma na celu walkę z dezinformacją klimatyczną. Minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała o tym podczas briefingu prasowego po nieformalnym spotkaniu ministrów środowiska i klimatu w Warszawie, gdzie omawiano problem dezinformacji oraz wykorzystania zielonych technologii.

  • Ministerstwo klimatu i środowiska pracuje nad nowym serwisem internetowym w celu walki z dezinformacją klimatyczną.
  • Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła brak otwartej dyskusji między krajami UE na temat dezinformacji klimatycznej.
  • Nowa platforma ma być źródłem rzetelnych informacji, umożliwiając obywatelom weryfikację wiedzy o zmianach klimatycznych.
  • Walka z dezinformacją wymaga współpracy międzynarodowej oraz z prywatnymi platformami.
  • Kluczowym elementem jest poprawa komunikacji instytucji unijnych z obywatelami, aby była bardziej zrozumiała.

Nowa inicjatywa ministerstwa

Minister Hennig-Kloska podkreśliła, że dotychczas brakowało otwartej dyskusji między krajami członkowskimi UE na temat dezinformacji klimatycznej. „Dzisiejsza dyskusja dopiero otworzyła temat na poziomie Rady Europejskiej” – zaznaczyła. Ministerstwo planuje stworzenie platformy, która będzie źródłem rzetelnych informacji, umożliwiając obywatelom weryfikację posiadanej wiedzy na temat zmian klimatycznych.

Współpraca międzynarodowa w walce z dezinformacją

Hennig-Kloska zauważyła, że żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła dezinformacji, dlatego konieczna jest współpraca zarówno między krajami, jak i z prywatnymi platformami. „Nie ma wachlarza gotowych rozwiązań, będziemy się nad tym pochylać z Komisją Europejską” – zapowiedziała minister.

Wyzwania w komunikacji

Minister podkreśliła, że kluczowym elementem w walce z dezinformacją jest poprawa komunikacji instytucji unijnych z obywatelami. „Musimy sprawić, by była zrozumiała dla zwykłego człowieka i mniej „urzędnicza” – dodała Hennig-Kloska, wskazując na potrzebę uproszczenia przekazu.

Wykorzystanie technologii w adaptacji do zmian klimatu

Podczas spotkania omawiano również wykorzystanie nowoczesnych technologii w obszarze ochrony środowiska. Minister zaznaczyła, że „niewątpliwie potrzebujemy wymiany informacji i dostępności do nowych technologii w procesie transformacji klimatycznej”, które mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw w UE.

Plany adaptacyjne dla miast

Hennig-Kloska zwróciła uwagę na potrzebę większych nakładów na adaptację miast do zmian klimatycznych. Przypomniała, że samorządy mogą ubiegać się o środki na specjalne plany adaptacyjne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Reforma ETS w dyskusji

Minister poinformowała również o nieformalnym spotkaniu państw, które są za reformą systemu ETS. „Według moich wstępnych obliczeń mamy większość w Europie, jeśli chodzi o kraje członkowskie, które uważają, że rewizja ETS jest bardzo potrzebna” – podkreśliła Hennig-Kloska.

Źródło: dziennik.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments