Protest lekarzy po zabójstwie w Krakowie

Samorząd lekarski w Polsce wezwał władze państwowe do zdecydowanej reakcji po tragicznym zabójstwie lekarza w Krakowie, które miało miejsce 29 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że zbagatelizowanie takich czynów może prowadzić do eskalacji przemocy i nienawiści. W obliczu rosnącej agresji wobec medyków, lekarze apelują o uczczenie pamięci zmarłego oraz wyrażenie solidarności z jego bliskimi.

  • Samorząd lekarski w Polsce wzywa władze do reakcji po zabójstwie lekarza w Krakowie.
  • Do incydentu doszło 29 kwietnia, gdy 35-letni mężczyzna zaatakował lekarza ortopedę nożem.
  • Naczelna Rada Lekarska apeluje o mobilizację organów państwowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lekarzy.
  • Prezydium NRL domaga się ochrony dla lekarzy, porównując ich sytuację do funkcjonariuszy publicznych.
  • Każdy atak na lekarzy zagraża również pacjentom, którzy potrzebują pomocy medycznej.

Tragiczny incydent w Krakowie

Do zdarzenia doszło w momencie, gdy 35-letni mężczyzna, niezadowolony z przebiegu leczenia, zaatakował lekarza ortopedę nożem. Mimo wysiłków personelu medycznego, lekarz zmarł. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w swoich apelach domaga się mobilizacji organów państwowych oraz stanowczej reakcji na to brutalne przestępstwo.

Apel do władz

W opublikowanych apelach, Naczelna Rada Lekarska zwraca się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, premiera Donalda Tuska oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Wskazują, że „w obliczu takich sytuacji, nasilających się w ostatnich miesiącach, żądamy podjęcia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa chorym i opiekującym się nimi lekarzom”.

Bezpieczeństwo lekarzy w Polsce

Prezydium NRL podkreśla, że lekarze powinni mieć zapewnioną ochronę, jaką przysługują funkcjonariuszom publicznym. „Tylko bezpieczny lekarz może zapewnić właściwą pomoc medyczną swojemu pacjentowi” – zaznaczają. Każdy atak na lekarzy jest równocześnie atakiem na pacjentów, którzy są pozbawiani możliwości leczenia w spokojnym otoczeniu.

Solidarność z ofiarą

W drugim apelu NRL nawołuje pracowników ochrony zdrowia do uczczenia pamięci zmarłego lekarza poprzez przypięcie czarnej wstążki do ubioru służbowego. „W obliczu tragicznych wydarzeń okażmy solidarność w tym trudnym dla naszej społeczności czasie” – czytamy w odezwie.

Minuta ciszy w szpitalach

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej rekomenduje, aby 30 kwietnia we wszystkich szpitalach w Polsce uczcić pamięć lekarza minutą ciszy. To gest solidarności i upamiętnienia tragicznego wydarzenia, które wstrząsnęło środowiskiem medycznym.

Potrzeba zmian w systemie ochrony zdrowia

Prezes NRL dr Łukasz Jankowski zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia procedur zabezpieczających szpitale. W rozmowie z PAP podkreślił, że „nasze poczucie bezpieczeństwa jako lekarzy zostało dziś w ogromnym stopniu naruszone”. W obliczu rosnącej agresji, lekarze oczekują zdecydowanych działań ze strony władz.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments