Guterres zaniepokojony napięciami Indii i Pakistanu

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wyraził „głębokie zaniepokojenie” wzrastającymi napięciami między Indiami a Pakistanem po ataku terrorystycznym w Dżammu i Kaszmirze, w którym zginęło 26 turystów. Do rozmów telefonicznych z premierem Pakistanu Muhammad Shebazem Sharifem oraz ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem doszło w dniu 22 kwietnia, podczas których Guterres potępił atak i podkreślił znaczenie poszukiwania sprawiedliwości.

  • Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wyraził zaniepokojenie napięciami między Indiami a Pakistanem po ataku terrorystycznym w Dżammu i Kaszmirze.
  • Atak terrorystyczny spowodował śmierć 26 turystów, co zwiększyło napięcia w regionie.
  • Guterres potępił atak i podkreślił znaczenie poszukiwania sprawiedliwości oraz uniknięcia konfrontacji.
  • Oferował pomoc w mediacji w celu wsparcia działań deeskalacyjnych między Indiami a Pakistanem.
  • Biuro ONZ ds. humanitarnych (OCHA) ostrzegło o przemocy w Demokratycznej Republice Konga, która zagraża cywilom i zakłóca pomoc humanitarną.

Wzrost napięć między Indiami a Pakistanem

Guterres wyraził poważne zaniepokojenie wzrastającymi napięciami między Indiami a Pakistanem, podkreślając potrzebę uniknięcia konfrontacji, która mogłaby prowadzić do tragicznych konsekwencji. Sekretarz Generalny zaoferował również pomoc w mediacji w celu wsparcia wszelkich działań deeskalacyjnych.

Przemoc w Demokratycznej Republice Konga

W międzyczasie, biuro ONZ ds. humanitarnych (OCHA) ostrzegło o trwającej przemocy w wschodniej Demokratycznej Republice Konga, która wypędza rodziny i zagraża cywilom. Nowe walki w prowincji Południowe Kivu zmusiły społeczności do ucieczki, a co najmniej 10 cywilów zginęło w terytorium Walungu. OCHA zaznaczyło, że przemoc zakłóca życie gospodarcze oraz dostarczanie pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej.

Wzywają do przestrzegania prawa międzynarodowego

OCHA wezwało wszystkich walczących do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i zapewnienia ochrony cywilów. „Dostęp humanitarny musi być bezpieczny i niezakłócony” – podkreśliło biuro ONZ.

Plaga szarańczy na horyzoncie

W obliczu niepokojących doniesień, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła przed nadzwyczaj wysokim poziomem infestacji szarańczy w trakcie obecnego sezonu rozmnażania. „Szarańcza pozostaje jednym z najbardziej niszczycielskich szkodników migracyjnych na świecie” – powiedział rzecznik ONZ, Stéphane Dujarric, podkreślając zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania.

Potrzeba pilnych działań

FAO zaleca przeprowadzenie intensywnych badań terenowych w kluczowych obszarach, gdzie istnieje ryzyko rozmnażania się szarańczy. Obszar rozciągający się od południowego Atlasu w Maroku przez Saharę w Algierii po południową Tunezję i zachodnią Libię jest szczególnie zagrożony. „Wczesne wykrywanie i szybka reakcja są kluczowe dla zapobieżenia szerszemu kryzysowi” – podkreśla FAO.

Źródło: globalissues.org
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments