W ostatnich dniach pojawiły się pytania dotyczące szczerości rosyjskich działań w kierunku zawarcia pokoju. Prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił jednostronne zawieszenie broni na trzy dni, od 8 do 10 maja, aby uczcić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Ukraina zareagowała krytycznie, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni na co najmniej 30 dni.
- Władimir Putin ogłosił jednostronne zawieszenie broni na trzy dni, od 8 do 10 maja, w celu uczczenia 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
- Ukraina zareagowała krytycznie, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni na co najmniej 30 dni.
- Krytycy wskazują, że krótkie zawieszenia broni ogłaszane przez Rosję mogą być jedynie próbą poprawy wizerunku, a nie rzeczywistym dążeniem do pokoju.
- Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrii Sybiha, podkreślił, że jeśli Rosja naprawdę chce pokoju, powinna natychmiast przerwać ogień.
- Rosyjskie władze próbują wysłać sygnał do Waszyngtonu, że to Rosja jest "dobrym facetem" w tej wojnie, co podważa wiarygodność Kremla.
Rosyjskie gesty czy PR?
Władimir Putin ogłosił, że w czasie trwania zawieszenia broni wszystkie działania militarne zostaną wstrzymane, a decyzję motywował względami „humanitarnymi”. Krytycy Kremla wskazują, że takie krótkie zawieszenia ogłaszane przez Rosję mogą być jedynie próbą poprawy wizerunku na arenie międzynarodowej, a nie rzeczywistym dążeniem do pokoju.
Reakcja Ukrainy
Ukraina, w odpowiedzi na propozycję Rosji, zapytała, dlaczego Moskwa nie może natychmiast wprowadzić zawieszenia broni. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrii Sybiha, podkreślił: „Jeśli Rosja naprawdę chce pokoju, musi natychmiast przerwać ogień. Dlaczego czekać do 8 maja?”
Przesłanie do Waszyngtonu
Rosyjskie władze, ogłaszając zawieszenie broni, próbują wysłać sygnał do Waszyngtonu, że to Rosja jest „dobrym facetem” w tej wojnie, a Ukraina to agresor. W przeszłości Ukraina oskarżała rosyjskie wojska o łamanie zawieszenia broni, co dodatkowo podważa wiarygodność Kremla.
Frustracja Białego Domu
Rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt, zauważyła, że prezydent Donald Trump chce najpierw zobaczyć trwałe zawieszenie broni, aby zakończyć przemoc. Wyraziła frustrację wobec liderów obu krajów, co może sugerować, że cierpliwość USA wobec Kremla się wyczerpuje.
Wątpliwości w Rosji
Niektórzy rosyjscy urzędnicy również wyrażają wątpliwości co do tego, czy prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaakceptuje propozycję zawieszenia broni. „Wątpię, czy [prezydent] Zełenski poprze decyzję naszego prezydenta i zaakceptuje zawieszenie broni” – stwierdził Wiaczesław Wołodin, przewodniczący niższej izby rosyjskiego parlamentu.