Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) planuje dokapitalizować Fabrykę Przewodów Energetycznych (FPE) w Będzinie, aby wzmocnić jej pozycję w kontekście transformacji energetycznej Polski. Decyzja ta została ogłoszona przez ARP, która jako inwestor strategiczny rozważa także odstąpienie od sprzedaży części majątku spółki.
- Agencja Rozwoju Przemysłu planuje dokapitalizować Fabrykę Przewodów Energetycznych w Będzinie, aby wzmocnić jej pozycję w transformacji energetycznej Polski.
- FPE znajduje się w procesie restrukturyzacji, mając na celu stabilizację sytuacji finansowej oraz przygotowanie do dalszego rozwoju.
- Dokapitalizowanie ma umożliwić realizację kluczowych inwestycji, a ARP stanie się większościowym akcjonariuszem FPE, posiadającym ponad 80% akcji.
- Agencja nie wyklucza współpracy z koinwestorem, który mógłby wspierać rozwój FPE w sektorze energetycznym i kolejowym.
- FPE ma znaczący potencjał rozwojowy, planując inwestycje w sektorze energetycznym i kolejowym.
Strategiczne wsparcie dla FPE
Fabryka Przewodów Energetycznych w Będzinie znajduje się od 2023 roku w procesie restrukturyzacji, realizując układ z wierzycielami. ARP zaznacza, że mimo wcześniejszych strat, obecne wyniki spółki są zadowalające. Restrukturyzacja ma na celu stabilizację sytuacji finansowej oraz przygotowanie do dalszego rozwoju.
Plany na przyszłość
Agencja Rozwoju Przemysłu finalizuje proces dokapitalizowania FPE, co ma wspierać jej rozwój oraz umacniać pozycję w transformacji energetycznej. „Zmiana siedziby spółki nie jest przewidziana. Wzmocnienie FPE pozostaje priorytetem” – podkreślono w komunikacie ARP. Dokapitalizowanie ma umożliwić realizację kluczowych inwestycji.
Strategiczny akcjonariusz
ARP stanie się większościowym akcjonariuszem FPE, posiadającym ponad 80 proc. akcji. Po dokapitalizowaniu planowane jest opracowanie wieloletniej strategii rozwoju spółki. ARP nie wyklucza współpracy z koinwestorem, który mógłby wspierać rozwój FPE, zwłaszcza w kontekście rynku energetycznego i kolejowego.
Potencjał rozwojowy FPE
Agencja wskazała, że FPE ma znaczący potencjał rozwojowy, planując inwestycje w sektorze energetycznym i kolejowym zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. „Dokapitalizowanie przez ARP stworzy fundamenty dla realizacji tych celów” – dodano w informacji.
Zmiany w planach sprzedaży
11 marca 2023 roku ARP ogłosiła przetarg na sprzedaż działki z budynkiem administracyjnym FPE, który ma odbyć się 30 kwietnia. Jednakże, w związku z planowanym rozwojem, spółka rozważa rezygnację z tej transakcji. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po dokładnej analizie potrzeb spółki.
Wnioski do UOKiK
15 kwietnia 2023 roku ARP wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na koncentrację w związku z planami przejęcia FPE, która obecnie należy do Skarbu Państwa. ARP sprawuje nad nią nadzór zarządczy.
Historia i znaczenie FPE
Fabryka Przewodów Energetycznych istnieje od lat 20. XX wieku i od 1998 roku jest spółką Skarbu Państwa. Produkuje przewody dla przemysłu elektroenergetyki, kolei i motoryzacji, zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Wcześniej, w 2024 roku, ówczesny prezes ARP Michał Dąbrowski zaznaczył, że fabryka „mocno podupadła”, ale jej znaczenie w portfelu ARP zostanie „bardzo wzmocnione”.