Nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie 27 marca 2025 roku, wprowadza zmiany w przepisach dotyczących ochrony strategicznych obiektów w Polsce. W ramach nowelizacji Ustawy o obronie ojczyzny, na tych obiektach pojawią się tablice informujące o zakazie fotografowania. Nowe przepisy mogą wpłynąć na kierowców korzystających z wideorejestratorów, co budzi obawy wśród użytkowników dróg.
- Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 27 marca 2025 roku.
- Na strategicznych obiektach pojawią się tablice z zakazem fotografowania w pięciu językach.
- Zakaz fotografowania może wpłynąć na kierowców korzystających z wideorejestratorów.
- Policjanci drogówki nie będą koncentrować się na egzekwowaniu przepisów dotyczących obiektów strategicznych.
- Obawy dotyczące nieświadomego rejestrowania zakazanych obiektów przez kierowców.
Zakaz fotografowania na strategicznych obiektach
W rozporządzeniu zawarto informację, że na strategicznych obiektach umieszczone zostaną tablice z napisem „Zakaz fotografowania”, przetłumaczonym na pięć języków: polski, angielski, niemiecki, rosyjski i arabski. Dodatkowo, tablice będą zawierały graficzne symbole, które przedstawiają przekreślone ikony aparatu, kamery oraz telefonu komórkowego.
Obawy kierowców i wideorejestratory
Nowe przepisy mogą wpędzić w kłopoty setki polskich kierowców korzystających z wideorejestratorów. Urządzenia te nagrywają trasę w sposób ciągły, co może prowadzić do nieświadomego rejestrowania zakazanych obiektów. W związku z tym, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz policjanci zostali zapytani o ich stanowisko w tej sprawie.
Rola policji w egzekwowaniu przepisów
Policjanci drogówki wskazują, że ich praca koncentruje się na bezpieczeństwie ruchu drogowego, a nie na kontrolowaniu obiektów strategicznych. Jak zauważają, zatrzymanie kierowcy za złamanie przepisów rozporządzenia MON wydaje się mało prawdopodobne. „Sytuacja, w której jakikolwiek policjant zatrzyma kierowcę w związku ze złamaniem przepisów rozporządzenia MON wydaje się więc skrajnie mało prawdopodobna” – mówi przedstawiciel policji.
Warunki nałożenia grzywny
Aby nałożyć grzywnę, policja musi ustalić, czy dany obiekt spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, w tym dotyczące oznakowania. Nawet w przypadku intencjonalnego działania, nałożenie grzywny wymaga uruchomienia całej drogi administracyjnej, co oznacza, że nikt nie zostanie ukarany za takie wykroczenie bezpośrednio na drodze.
Podsumowanie obaw kierowców
Kierowcy mogą czuć się uspokojeni, wiedząc, że w przypadku zauważenia wykroczenia policjanci muszą wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności konkretnej sprawy. Różnica między intencjonalnym fotografowaniem obiektu a robieniem zdjęć turystycznych może mieć kluczowe znaczenie w kontekście egzekwowania nowych przepisów.