W Londynie, były brytyjski żołnierz Shaun Pinner, który przeszedł przez piekło niewoli w Donbasie, dzieli się swoim doświadczeniem z Australian Oscar Jenkins, obecnie oskarżonym o bycie najemnikiem w Ukrainie. Pinner, który był przetrzymywany przez pięć miesięcy, ostrzega przed brutalnością i torturami, jakie mogą czekać na Jenkins w rosyjskiej niewoli.
- Shaun Pinner, były brytyjski żołnierz, spędził pięć miesięcy w rosyjskiej niewoli, doświadczając tortur i psychicznego cierpienia.
- Oscar Jenkins, 33-letni były nauczyciel z Australii, został ujęty w grudniu 2024 roku i oskarżony o bycie najemnikiem w Ukrainie.
- Jenkins stoi przed sądem w prorosyjskiej Ludowej Republice Ługańskiej, co może skutkować karą do 15 lat więzienia.
- Rząd Australii podejmuje działania dyplomatyczne w celu zapewnienia uwolnienia Jenkinsona, a jego sprawa budzi międzynarodowe zaniepokojenie.
- Pinner ostrzega, że postępowania sądowe w rosyjskich okupowanych terytoriach są w dużej mierze performatywne i mają na celu złamanie oskarżonych.
Przerażające doświadczenia Pinnera
Shaun Pinner, który został wzięty do niewoli przez siły wspierane przez Rosję w 2022 roku, spędził pięć miesięcy w piekle, gdzie doświadczył tortur, głodu i psychicznego cierpienia. „Ale nigdy nie powinieneś tracić nadziei w takiej sytuacji,” mówi Pinner. „Bo jeśli stracisz nadzieję, straciłeś wszystko.” Jego dramatyczne przeżycia mogą być przestrogą dla Jenkins, który obecnie oczekuje na proces w Donbasie.
Jenkins w rosyjskiej niewoli
Oscar Jenkins, 33-letni były nauczyciel ze Melbourne, został ujęty w grudniu 2024 roku po dołączeniu do 66. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy. Teraz staje przed sądem w prorosyjskiej Ludowej Republice Ługańskiej, oskarżony o bycie „najemnikiem w konflikcie zbrojnym”, co może skutkować karą do 15 lat więzienia. Jego sprawa wzbudza międzynarodowe zaniepokojenie, a rząd Australii podejmuje działania dyplomatyczne w celu zapewnienia jego uwolnienia.
Ostrzeżenia przed torturami
Pinner ostrzega, że postępowania sądowe w rosyjskich okupowanych terytoriach są w dużej mierze performatywne. „Wszystko, co robią, ma na celu złamanie cię,” mówi. „Najciemniejsze momenty były, gdy zostawiano mnie samego w celi na 12 godzin. Po prostu załamałem się, myśląc, że nigdy nie wrócę do domu.” Jego słowa są potwierdzeniem brutalności, jakiej doświadczają więźniowie w rosyjskiej niewoli.
Przerażające warunki w niewoli
Pinner opowiada o warunkach, w jakich przetrzymywano go w rosyjskiej niewoli. „Będą cię trzymać w celi ledwo wystarczającej, by położyć się na ziemi. Czasami jedzenie jest okropne; czasami nie ma nic,” mówi. „Na początku myślałem, że trafiłem do biurowca. Było ciemno, zimno, z kafelkowymi ścianami. Przypięli mnie do krzesła i kilkakrotnie porażali prądem. Ból był tak silny, że nie czułem nóg.” Jego relacja jest zgodna z raportem Biura Praw Człowieka ONZ, który dokumentuje systematyczne nadużycia wobec jeńców wojennych.
Międzynarodowe wsparcie i przyszłość
Pinner, który został uwolniony w ramach wymiany więźniów, podkreśla, jak ważne jest, aby Ukraina miała wsparcie międzynarodowe. „To, co mi się przydarzyło, co może się zdarzyć Jenkinsowi – to może się zdarzyć każdemu, kto staje w obronie tego, co słuszne,” mówi. Jego historia jest przestrogą dla innych, którzy mogą stanąć w obliczu podobnych okoliczności.