Ginekolodzy domagają się jasności w przepisach dotyczących aborcji po 24. tygodniu ciąży

Aborcja po 24 tygodniu ciąży – co mówią lekarze i prawo?

Wprowadzenie do kontrowersji

W ostatnich dniach temat aborcji w Polsce znowu powrócił na języki. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) wystosowało pytanie do minister zdrowia, Izabeli Leszczyny, dotyczące możliwości przerywania ciąży po 24. tygodniu, kiedy płód wykazuje zdolność do życia. W tle tej sprawy znajduje się historia ciężarnej pacjentki, która w 36. tygodniu ciąży zdecydowała się na aborcję ze względu na zdiagnozowaną wrodzoną łamliwość kości.

Jak wygląda obecny stan prawny?

  • Od października 2020 roku, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie obowiązuje przesłanka do przerwania ciąży z powodu ciężkiej wady płodu.
  • Obecnie, aborcję można przeprowadzić jedynie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, jednak nie ma określonego terminu, do którego można to zrobić.
  • W przypadku ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego, przerwanie ciąży jest możliwe do 12 tygodnia.

Co mówią lekarze?

Prof. Piotr Sieroszewski, prezes PTGiP, zwrócił uwagę, że po 24. tygodniu ciąży nie ma możliwości dokonania aborcji. Zamiast tego, powinno być prowadzone postępowanie medyczne, które nie prowadzi do celowego uśmiercenia płodu. Zasadniczo, przerwanie ciąży w tak późnym etapie jest uzasadnione tylko w sytuacji, gdy wady płodu uniemożliwiają mu samodzielne przeżycie.

Przykłady sytuacji medycznych

  • Bezczaszkowiec – płód z niewykształconą częścią mózgową głowy.
  • Wrodzona łamliwość kości – wiele dzieci z tą wadą żyje i funkcjonuje normalnie po urodzeniu.

Sprawa w Oleśnicy

Pacjentka, która przeszła aborcję w 36. tygodniu, miała wsparcie organizacji pomagających kobietom. Zabieg wykonany przez dr Gizelę Jagielską wzbudził kontrowersje i obecnie zajmuje się nim prokuratura. Lekarka podkreśla, że działanie było zgodne z prawem, a aborcja to proces wynikający z przesłanek medycznych, a nie zwykłe zakończenie ciąży.

Opinie na temat przepisów

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zwróciła uwagę na lukę prawną po wyroku TK, która sprawia, że lekarze nie mają jasnych wytycznych dotyczących aborcji po 24. tygodniu. W jej ocenie, wprowadzenie nowych przepisów musi być poprzedzone analizą skutków, jakie mogą one wywołać.

Podsumowanie

Obecna sytuacja w Polsce w kwestii aborcji po 24. tygodniu wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Zarówno lekarze, jak i politycy muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z niejasnym prawem i jego interpretacją. Jak widać, temat nie jest prosty i wymaga szerokiej dyskusji oraz przemyślanych decyzji.

Co sądzisz o obecnym stanie prawnym? Czy uważasz, że potrzebne są zmiany? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments