Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polski umieściło sieć dyskontów oraz jej rosyjskich właścicieli na liście sankcyjnej. Decyzja ta zapadła w odpowiedzi na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która stwierdziła, że firma „pośrednio wspiera agresję Rosji na Ukrainę”. Sankcje dotyczą Torgservis PL oraz braci Sergey’a i Andrey’a Shnayderów, którzy posiadają 28,952 akcji wartą ponad 13 milionów złotych.
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polski umieściło sieć dyskontów Torgservis PL oraz jej rosyjskich właścicieli na liście sankcyjnej.
- Sankcje nałożono w odpowiedzi na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej, która stwierdziła, że firma wspiera agresję Rosji na Ukrainę.
- Bracia Sergey i Andrey Shnayderowie, właściciele Torgservis PL, posiadają 28,952 akcji wartą ponad 13 milionów złotych.
- Torgservis PL działa obecnie tylko w jednym sklepie MyPrice w Siedlcach, a inny sklep w Olszewo-Borki został zamknięty.
- Osoby i podmioty objęte sankcjami muszą zamrozić swoje aktywa i są wykluczone z zamówień publicznych.
Powrót Torgservis PL do Polski
Torgservis PL powrócił do Polski z dyskontem MyPrice, którego pierwszy sklep otwarto pod koniec 2024 roku. Wcześniej sieć działała w Europie pod nazwą Mere, jednak musiała zaprzestać działalności po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Obecnie Torgservis operuje tylko jednym sklepem MyPrice w Siedlcach, a inny, otwarty w 2024 roku w Olszewo-Borki, został zamknięty.
Sankcje nałożone na właścicieli
Sankcje dotyczą także braci Shnayder, którzy są obywatelami Rosji. KAS wskazuje, że ich firma „ma środki finansowe i zasoby gospodarcze, które pośrednio wspierają agresję Rosji na Ukrainę”. Dodatkowo, bracia byli już wcześniej objęci sankcjami na Ukrainie w latach 2021 i 2022 z powodu posiadania akcji w wielu firmach działających w Rosji.
Konsekwencje dla działalności
Umieszczenie na polskiej liście sankcyjnej oznacza, że osoby lub podmioty są zobowiązane do zamrożenia wszystkich aktywów finansowych oraz zasobów gospodarczych. Dodatkowo, są wykluczone z zamówień publicznych oraz procesów przetargowych. Osoby zagraniczne są również uznawane za „niepożądane na terytorium Polski”. KAS regularnie monitoruje rynek, aby wykrywać działania naruszające nałożone sankcje.
Polska wobec sankcji
W obliczu trwającej wojny na Ukrainie, Polska jest jednym z głównych zwolenników wprowadzenia „jak najszerszych sankcji” przeciwko Rosji oraz przekazywania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. Obecnie na polskiej liście sankcyjnej znajduje się blisko 100 osób i podmiotów.