Służby Iranu w niedzielę odparły poważny cyberatak na krajową infrastrukturę, co ogłoszono w poniedziałek w lokalnych mediach. Atak miał miejsce dzień po eksplozji w największym porcie handlowym kraju oraz po zakończeniu rozmów USA-Iran. Behzad Akbari, szef firmy ICC, odpowiedzialnej za infrastrukturę sieci telekomunikacyjnych w Iranie, poinformował, że „zidentyfikowano jeden z najbardziej rozpowszechnionych i złożonych cyberataków na infrastrukturę kraju”. Do tej pory nie ujawniono więcej szczegółów dotyczących tego incydentu.
- Iran odparł poważny cyberatak na krajową infrastrukturę, ogłoszony przez lokalne media.
- Atak miał miejsce po eksplozji w porcie handlowym, w wyniku której zginęło 40 osób, a ponad 1000 zostało rannych.
- Eksplozja w porcie była spowodowana fałszywymi deklaracjami importowymi dotyczącymi niebezpiecznych materiałów.
- W sobotę zakończyła się trzecia runda amerykańsko-irańskich negocjacji nuklearnych w Omanie, z zapowiedzią kolejnych spotkań.
- Iran w przeszłości oskarżał Izrael o cyberataki na swoją infrastrukturę.
Eksplozja w porcie handlowym
Do cyberataku doszło dzień po tragicznej eksplozji w porcie Szahid Radża’i w Bandar-e Abbas, w wyniku której zginęło 40 osób, a ponad 1000 zostało rannych. Operator portu wskazał, że przyczyną wybuchu były niezgodne z prawdą deklaracje importowe, które klasyfikowały niebezpieczne materiały jako nieszkodliwe. Irańskie ministerstwo obrony wcześniej zaprzeczyło, jakoby eksplozja miała związek z niewłaściwym obchodzeniem się z paliwem stałym używanym do pocisków rakietowych.
Amerykańsko-irańskie negocjacje
W sobotę zakończyła się trzecia runda amerykańsko-irańskich negocjacji nuklearnych, która miała miejsce w Omanie. Obie strony wyraziły zadowolenie z przebiegu rokowań, a także zapowiedziano kolejne spotkania. Delegacji amerykańskiej przewodniczył wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff, a irańskiej – szef resortu spraw zagranicznych Abbas Aragczi.
Izrael jako podejrzany
W przeszłości Iran oskarżał Izrael o przeprowadzanie cyberataków na swoją infrastrukturę, w tym atak na stacje paliwowe w 2021 i 2023 roku. Ostatni z tych ataków spowodował zakłócenie działania około 70 proc. stacji w całym kraju. Te incydenty podkreślają rosnące napięcia w regionie oraz obawy związane z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej Iranu.