Chiny wprowadzają sankcje wobec amerykańskich urzędników

Chiny ogłosiły nałożenie sankcji na amerykańskich urzędników, w tym senatorów republikańskich Marco Rubio i Teda Cruz, w odpowiedzi na działania Waszyngtonu dotyczące traktowania mniejszości etnicznych i religijnych w Xinjiangu. Decyzja ta została ogłoszona przez rzeczniczkę chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hua Chunying, podczas regularnej konferencji prasowej.

  • Chiny nałożyły sankcje na amerykańskich urzędników, w tym senatorów Marco Rubio i Teda Cruz, w odpowiedzi na działania USA dotyczące mniejszości w Xinjiangu.
  • Decyzja została ogłoszona przez rzeczniczkę chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hua Chunying.
  • Sankcje mają na celu odpowiedź na amerykańską ingerencję w sprawy Hongkongu i będą obowiązywać od poniedziałku.
  • W marcu USA nałożyły sankcje na chińskich urzędników za działania przeciwko pro-demokratycznym działaczom w Hongkongu.
  • Chińskie sankcje mają głównie charakter symboliczny, ponieważ amerykańscy urzędnicy nie mają znaczącego narażenia finansowego w Chinach.

Retorsje wobec USA

Chińskie władze postanowiły nałożyć sankcje na przedstawicieli Kongresu USA oraz innych urzędników, którzy według nich „działali w sposób skandaliczny w kwestiach związanych z Hongkongiem”. Guo Jiakun, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podkreślił, że ruch ten jest odpowiedzią na amerykańską „ingerencję” w sprawy autonomicznego miasta. Sankcje będą obowiązywać od poniedziałku, jednak szczegóły dotyczące ich zakresu nie zostały ujawnione.

Powody amerykańskich sankcji

W marcu Departament Stanu USA oskarżył Pekin o wykorzystywanie swoich przepisów prawnych do „zastraszania, uciszania i nękania” 19 działaczy pro-demokratycznych w Hongkongu, co zmusiło ich do opuszczenia terytorium. W odpowiedzi na te działania, USA nałożyły sankcje na osoby odpowiedzialne, w tym na sekretarza sprawiedliwości Hongkongu, Paula Lama oraz pięciu urzędników związanych z bezpieczeństwem.

Symboliczne znaczenie sankcji

Ogłoszone przez Chiny sankcje mają charakter głównie symboliczny, ponieważ amerykańscy urzędnicy nie mają znaczącego narażenia finansowego lub prawnego w Chinach. Mimo to, chińskie władze wyraźnie dały do zrozumienia, że będą podejmować działania w odpowiedzi na to, co uważają za naruszenie swoich praw.

Wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny

Relacje między USA a Chinami są obecnie na historycznie niskim poziomie. Oprócz sporów handlowych, obie strony są w konflikcie w kwestii Tajwanu, wyspy samorządowej, która polega na USA w zakresie obrony. Chiny ostrzegają, że jakiekolwiek próby ogłoszenia formalnej niepodległości przez Tajwan mogą doprowadzić do konfliktu zbrojnego.

Obawy w Hongkongu

W Hongkongu nowe przepisy bezpieczeństwa, wprowadzone przez Pekin, wywołują niepokoje wśród mieszkańców. Z badania przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlową w Hongkongu wynika, że niemal 70% członków jest bardziej zaniepokojonych nowymi przepisami niż miesiąc temu, a ponad 50% czuje się mniej bezpiecznie. W odpowiedzi na te obawy, 52% respondentów rozważa opuszczenie Hongkongu.

Źródło: rt.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments