W wyniku sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, 30% Polaków zadeklarowało, że w przypadku wybuchu wojny opuściłoby swoje miejsce zamieszkania. Badanie miało miejsce 17 i 18 kwietnia 2023 roku, a jego wyniki pokazują również, że 25% obywateli byłoby gotowych zgłosić się jako wolontariusze, a 10% zaciągnęłoby się do armii. Sondaż ujawnia zmiany w postawach Polaków w obliczu zagrożenia wojennego.
- 30% Polaków zadeklarowało, że opuściłoby swoje miejsce zamieszkania w przypadku wybuchu wojny.
- 25% obywateli byłoby gotowych zgłosić się jako wolontariusze w sytuacji zagrożenia.
- Obecnie tylko 18,5% respondentów planuje ucieczkę za granicę, co stanowi spadek w porównaniu do wcześniejszych badań.
- 10,7% Polaków zadeklarowało gotowość do zaciągnięcia się do armii, co również jest spadkiem w porównaniu do wcześniejszych wyników.
- 25% Polaków nie planuje podejmować nadzwyczajnych decyzji w przypadku wybuchu wojny.
Zmniejszenie chęci do ewakuacji
W opublikowanym sondażu wynika, że odsetek Polaków planujących ewakuację zmniejszył się w porównaniu do wcześniejszych badań. Jesienią 2023 roku 37,4% badanych rozważało opuszczenie swoich domów. Obecnie tylko 18,5% respondentów planuje ucieczkę za granicę, a 14,1% zamierza schronić się w bezpiecznym miejscu w Polsce.
Wzrost gotowości do wolontariatu
Co czwarty Polak (25%) zadeklarował gotowość do pracy jako wolontariusz, na przykład w szpitalach lub organizacjach pomocowych. W porównaniu do 2023 roku, kiedy to 29% badanych wyraziło podobną chęć, zauważalny jest spadek zainteresowania wolontariatem.
Chęć zaciągnięcia się do armii
Agresja na terytorium Polski skłoniłaby 10,7% dorosłych obywateli do zaciągnięcia się do armii na ochotnika. W porównaniu do wcześniejszego badania, w którym gotowość do obrony ojczyzny zadeklarowało 15,7% respondentów, również w tej kwestii odnotowano spadek.
Brak nadzwyczajnych decyzji
Dokładnie 25% Polaków przyznało, że wybuch wojny nie skłoni ich do podejmowania nadzwyczajnych decyzji. Wcześniej na tę odpowiedź wskazywało 22% pytanych. Tylko 6,7% respondentów zadeklarowało, że nie wie, jak by się zachowało w takiej sytuacji.
Demografia wolontariuszy
Z analizy wynika, że działania wolontariackie są bardziej popularne wśród wyborców obozu rządzącego (32%), kobiet (29%) oraz osób po pięćdziesiątce (36%). Mieszkańcy małych miast również deklarują chęć pomocy, osiągając 34% w tej grupie. Osoby z wyższym wykształceniem (28%) oraz o lewicowych poglądach (29%) również częściej angażują się w wolontariat.
Preferencje dotyczące ewakuacji
Wyjazd za granicę z rodziną planują głównie wyborcy koalicji rządzącej (23%). Wcześniej taką chęć wyrażały głównie osoby niegłosujące (15%). Na ucieczkę za granicę zdecydowałyby się głównie kobiety (28%), osoby w wieku 40-49 lat (43%) oraz mieszkańcy średnich miast (27%). Osoby z co najmniej dwojgiem dzieci (45%) również częściej planują taki krok.
Wnioski z badania
Badania pokazują, że zarówno wyborcy koalicji rządowej, jak i opozycji (po 13%) są gotowi zaciągnąć się do wojska na ochotnika. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób metodą CATI.