Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich zwrócili się z apelem do premiera Donalda Tuska o pilne działania w celu zapewnienia środków finansowych na pokrycie lipcowych podwyżek wynagrodzeń dla personelu medycznego i niemedycznego. W liście otwartym podkreślają, że brak finansowania tych zmian może zagrażać płynności finansowej szpitali powiatowych, które już teraz funkcjonują na granicy rentowności.
- Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich apelują do premiera o pilne działania w celu zapewnienia środków na podwyżki wynagrodzeń.
- Brak finansowania podwyżek może zagrażać płynności finansowej szpitali powiatowych, które już teraz funkcjonują na granicy rentowności.
- Od 1 lipca 2025 roku jednostki lecznicze będą zobowiązane do kolejnych podwyżek, co może wymagać dodatkowych 18-19 miliardów złotych rocznie w sektorze publicznym.
- Autorzy listu ostrzegają, że brak pełnego finansowania podwyżek może wpłynąć na dalsze świadczenie usług zdrowotnych.
- Oczekują zagwarantowania środków na podwyżki dla wszystkich pracowników, nie tylko zatrudnionych na umowy o pracę.
Apel do premiera
W liście otwartym, OZPSP i ZPP reprezentujący interesy szpitali publicznych, wskazują na konieczność pilnego podjęcia działań przez rząd. Zwracają uwagę, że według obowiązujących przepisów, od 1 lipca 2025 roku jednostki lecznicze będą zobowiązane do kolejnych podwyżek wynagrodzeń. Szacuje się, że może to wiązać się z koniecznością wygospodarowania dodatkowych 18-19 miliardów złotych rocznie w całym sektorze publicznym.
Skutki braku finansowania
Autorzy listu ostrzegają, że brak pełnego finansowania podwyżek wynagrodzeń może prowadzić do realnych zagrożeń dla płynności finansowej szpitali powiatowych. Wskazują, że są one na granicy rentowności, co może wpłynąć na dalsze świadczenie usług zdrowotnych. „Państwo musi w pełni wziąć odpowiedzialność za skutki finansowe wprowadzanych regulacji i zaplanować ich finansowanie w budżecie” – podkreślają.
Oczekiwania wobec rządu
W liście podkreślono, że oczekują zagwarantowania środków na podwyżki nie tylko dla pracowników zatrudnionych na umowy o pracę, ale również dla tych, którzy świadczą usługi w ramach umów cywilnoprawnych. Apelują także o pilne rozmowy z przedstawicielami środowiska pracodawców ochrony zdrowia oraz samorządów.
Potrzeba zmian w budżecie
Władze OZPSP i ZPP wnioskują o uwzględnienie koniecznych środków w nowelizacji budżetu państwa lub w dedykowanych rozwiązaniach finansowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Bez tych działań, nałożenie kolejnych obowiązków płacowych może doprowadzić do zapaści całego systemu szpitalnictwa, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach.