Wzrost wskaźników autyzmu – wyjaśnienia ekspertów

Nowy raport wskazuje, że autyzm staje się coraz powszechniejszy. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano autyzm u około 1 na 31 dzieci przed ukończeniem 8. roku życia. Badanie opublikowane 15 kwietnia w tygodniku Morbidity and Mortality Weekly Report Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ujawnia, że liczba ta wzrosła z 1 na 36 w 2020 roku i 1 na 150 w 2000 roku. Wiele osób uważa ten raport za szansę na lepszą pomoc dla osób i rodzin w potrzebie.

Wzrost diagnoz autyzmu

Badania pokazują, że liczba diagnoz autyzmu w USA wzrasta. Zachary Warren, psycholog kliniczny z Vanderbilt University Medical Center, zauważa, że raport ten podkreśla, jak niezwykle powszechny stał się autyzm w amerykańskich społecznościach. „Myślę, że powinniśmy podwoić nasze zaangażowanie w poszukiwanie odpowiedzi i budowanie lepszych usług” – mówi Warren.

Kontrowersje wokół wzrostu

Niektórzy, w tym Robert F. Kennedy Jr., sekretarz Departamentu Zdrowia i Usług Ludzkich USA, uważają ten wzrost za „epidemię”, która „rozdziera rodziny”. Tego rodzaju stwierdzenia są jednak krytykowane jako szkodliwe. Autistic Self Advocacy Network podkreśla, że podejście to „uznaje nas za chorobę lub ciężar dla społeczeństwa”, co narusza podstawowe prawa osób z autyzmem.

Różnorodność w spektrum autyzmu

Autyzm to złożony stan neurologiczny, który obejmuje różne różnice znane jako zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). Osoby na skraju spektrum mogą być niewerbalne lub mieć niepełnosprawności intelektualne, podczas gdy inne mogą mieć tylko lekkie wrażliwości. „Nie ma jednego prawdziwego obrazu autyzmu” – mówi Warren, podkreślając, że autyzm to termin, który najlepiej opisuje wyjątkowe dzieci z ich mocnymi stronami i obszarami, w których potrzebują wsparcia.

Różnice w częstości występowania

Nowy raport wskazuje na zróżnicowanie częstości występowania autyzmu w różnych stanach USA. Przykładowo, w Teksasie wynosi ona 9,7 na 1 000 dzieci, podczas gdy w Kalifornii to już 53,1 na 1 000. Badania sugerują, że lepsza detekcja i diagnoza mogą być głównymi czynnikami tego wzrostu.

Rola czynników genetycznych

Badania wykazały, że autyzm jest jednym z najbardziej dziedzicznych zaburzeń neuropsychiatrycznych. Daniel Geschwind, neurolog i genetyk, wskazuje, że około 95% przypadków autyzmu można wyjaśnić poprzez czynniki dziedziczne lub mutacje de novo. Jednak geny same w sobie nie tłumaczą wszystkich przypadków autyzmu, a różne kombinacje genów mogą zwiększać ryzyko.

Wpływ środowiska i doświadczeń

Wiele czynników może wpływać na rozwój mózgu i zwiększać ryzyko autyzmu. Infekcje w czasie ciąży, takie jak różyczka czy wirus cytomegalii, oraz stosowanie niektórych leków przeciwpadaczkowych mogą być powiązane z autyzmem. Wiele badań wykazało, że szczepionki nie powodują autyzmu, co zostało potwierdzone przez liczne badania na całym świecie.

Przyszłość wsparcia dla osób z autyzmem

Specjaliści, tacy jak Dennis Kuo, podkreślają, że wzrost diagnoz autyzmu jest oznaką postępu, a nie problemu. „To nie chodzi tylko o diagnozę, ale o uznanie potrzeb i wsparcia” – mówi Kuo. Wspieranie osób z autyzmem oraz zapewnienie im wysokiej jakości życia powinno być priorytetem dla społeczeństwa.

Źródło: sciencenews.org
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!