Nie wszyscy sprzedawcy internetowi są objęci KAS

Osoby dokonujące wielu transakcji na różnych internetowych platformach handlowych mogą uniknąć raportowania do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), mimo przekroczenia ustawowych limitów. Informacje te pochodzą z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania Polskiej Agencji Prasowej (PAP). W latach 2023 i 2024 KAS otrzymało dane o transakcjach od ponad 177 tys. osób fizycznych oraz 115 tys. podmiotów.

  • Osoby dokonujące wielu transakcji mogą uniknąć raportowania do KAS, mimo przekroczenia limitów.
  • KAS otrzymało dane o transakcjach od ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów w latach 2023-2024.
  • Operatorzy platform handlowych są zobowiązani do przesyłania danych o transakcjach, gdy użytkownik przekroczy 30 transakcji rocznie lub uzyska przychód powyżej 2 tys. euro.
  • Limity obliczane są dla każdego operatora, a nie dla poszczególnych platform.
  • Transakcje na platformach różnych operatorów są rozpatrywane osobno, co pozwala na różne limity dla każdej z nich.

Obowiązki operatorów platform

Operatorzy platform handlowych w internecie są zobowiązani do przesyłania danych o transakcjach do KAS. Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że informacje te są przekazywane, gdy użytkownik dokonuje więcej niż 30 transakcji rocznie lub uzyskuje przychód równy lub większy niż 2 tys. euro. Limit ten jest obliczany nie dla każdej platformy, lecz dla każdego operatora.

Jak obliczane są limity?

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że „limit poniżej 30 transakcji na łączną kwotę do 2 tys. euro jest rozpatrywany z perspektywy danego operatora platformy, nie zaś w ramach jednej platformy”. Oznacza to, że jeśli użytkownik przeprowadził więcej niż 30 transakcji na kilku platformach należących do jednego operatora, informacje o tych transakcjach będą przekazane do KAS.

Różnice między operatorami

Jeśli użytkownik dokonał transakcji na platformach prowadzonych przez różnych operatorów, limity będą obliczane osobno dla każdej z platform. Jak podano w odpowiedzi MF, „przepisy nie wymagają tego, aby nieznani sobie operatorzy platform komunikowali się między sobą i ustalali ogólną liczbę i wartość transakcji dokonanych rocznie przez określonego sprzedawcę”.

Unijne regulacje w Polsce

Obowiązek przekazywania danych przez operatorów wynika z unijnych przepisów, znanych jako dyrektywa DAC7, które zostały wdrożone do polskiego prawa. Raportowaniu podlegają transakcje związane ze sprzedażą towarów, wynajmem nieruchomości oraz środków transportu, a także świadczeniem usług wykonywanych osobiście. Limity dotyczące 30 transakcji oraz przychodu do 2 tys. euro odnoszą się wyłącznie do sprzedaży towarów, podczas gdy w innych przypadkach operatorzy muszą informować o każdej sprzedaży w internecie.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!