Rosnąca samotność Amerykanów w średnim wieku

Na całym świecie samotność ma tendencję do wzrostu po osiągnięciu wieku średniego. Jednak Stany Zjednoczone wyróżniają się w tym zakresie, ponieważ samotność w tym kraju systematycznie maleje w późniejszych latach życia, jak informują badacze w publikacji z 22 kwietnia w czasopiśmie Aging and Mental Health. Problem ten najczęściej dotyczy osób starszych oraz, ostatnio, nastolatków i młodych dorosłych, których problemy ze zdrowiem psychicznym wzrosły. Robin Richardson, epidemiolog społeczny i psychiatryczny z Uniwersytetu Emory w Atlancie, zauważa, że „dorośli w średnim wieku naprawdę byli zaniedbaną populacją”, co czyni ich bardziej podatnymi na problemy zdrowotne związane z samotnością.

  • Samotność wzrasta po osiągnięciu wieku średniego na całym świecie, ale w USA maleje w późniejszych latach życia.
  • Problem samotności dotyczy głównie osób starszych oraz młodych dorosłych, których zdrowie psychiczne się pogarsza.
  • Badania przeprowadzone przez Robin Richardson obejmowały ponad 64 000 osób w wieku 50-90 lat z 29 krajów.
  • W trzech czwartych badanych krajów samotność wzrastała z wiekiem, z wyjątkiem Niemiec, Luksemburga, Szwajcarii i Austrii.
  • Samotność jest powiązana z bezrobociem, depresją oraz złym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego.

Badania nad samotnością

Richardson i jej zespół przeanalizowali dane z trzech badań demograficznych, które obejmowały ponad 64 000 osób w wieku od 50 do 90 lat z 29 krajów. Samotność mierzono poprzez pytania oceniające, jak często respondenci czuli się wykluczeni, izolowani lub pozbawieni towarzystwa. Odpowiedzi były udzielane w skali od 0 („prawie nigdy”) do 6 („często”). Badania uwzględniały także stan zdrowia psychicznego i fizycznego oraz status zatrudnienia uczestników.

Globalne różnice w samotności

W trzech czwartych badanych krajów samotność wzrastała wraz z wiekiem, podczas gdy w Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Austrii pozostawała na stałym poziomie. Dania odnotowała najniższe poziomy samotności. Ogólnie rzecz biorąc, samotność była powiązana z bezrobociem, depresją, złym stanem zdrowia oraz byciem singlem. Jednak wiek i czynniki wpływające na samotność różniły się znacznie w zależności od kraju.

Nieoczekiwane wyniki w USA

W Stanach Zjednoczonych wzór ten był odwrotny: bezrobocie nie wpływało na wzrost samotności wśród osób starszych. Zespół badawczy zmierzył również nierówności wiekowe w zakresie samotności w obrębie krajów, przy użyciu skali od -1 do 1, gdzie wartości ujemne wskazywały na wyższą samotność wśród młodszych populacji w porównaniu do starszych. USA miały najniższy wynik wynoszący -0,08, a jedynie Holandia zbliżyła się do tego wyniku z -0,064.

Wyzwania i przyszłość badań

Richardson podkreśla, że trudno jest dokładnie określić, co się dzieje. Badania nie uchwyciły wszystkich czynników związanych z samotnością. W Stanach Zjednoczonych stan zdrowia i status zatrudnienia wyjaśniały jedynie 80% przypadków samotności w średnim wieku. W przyszłości badacze powinni skupić się na społecznych czynnikach, takich jak dostęp do opieki nad dziećmi i osobami starszymi. „W kontekście USA przynajmniej, myślę, że istnieje historia do opowiedzenia o tym, jak dorośli w średnim wieku mają bardzo ograniczony czas wolny” – dodaje Richardson.

Źródło: sciencenews.org
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!