CEBioForum 2024 w Warszawie dla biotechnologii

W dniach 2–3 kwietnia w Cambridge Innovation Center w Warszawie odbędzie się CEBioForum, największe w regionie spotkanie naukowców, ekspertów i przedsiębiorców zajmujących się biotechnologią. W wydarzeniu weźmie udział ponad 100 innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata, które będą dyskutować o przyszłości branży w kontekście zmieniającego się rynku.

Nowe perspektywy dla biotechnologii

Tegoroczne CEBioForum zorganizowane jest w kontekście dyskusji o wzrostowych perspektywach europejskiego rynku biotechnologii. Zmiany i ograniczenia w finansowaniu nauki w Stanach Zjednoczonych, które są globalnym liderem w tej dziedzinie, stają się bodźcem do poszukiwania nowych możliwości w Europie. Amerykańskie uniwersytety i instytuty badawcze alarmują o zamykaniu laboratoriów, co zwiększa niepewność w środowisku akademickim.

Szansa dla Europy Środkowo-Wschodniej

Dr Magdalena Kulczycka, Prezeska Zarządu Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, podkreśla, że region ten stoi przed wielką szansą na rozwój sektora biotechnologicznego. „Europa Środkowo-Wschodnia cechuje się mniejszym nasyceniem rynku biotechnologicznego, co stwarza szerokie pole do inwestycji i innowacji” – mówi Kulczycka. Dodatkowo, region oferuje niższe koszty operacyjne w porównaniu z Europą Zachodnią i USA oraz dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej.

Kluczowe tematy dyskusji

Podczas wydarzenia omawiane będą najważniejsze kwestie, takie jak wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności oraz znaczenie branży biotech w innowacyjnej gospodarce. Uczestnicy będą dyskutować o kluczowych wyzwaniach, strategiach pozyskiwania finansowania oraz budowaniu skutecznych partnerstw.

Goście specjalni i ich wiedza

Wśród gości specjalnych znajdą się Salim Essakali z QIAGEN oraz Torben Vedel Borchert z Novo Nordisk Foundation. Essakali, z ponad 20-letnim doświadczeniem, omówi innowacje w dziedzinie enzymów i diagnostyki, natomiast Borchert przybliży rolę biotechnologii w przejściu na gospodarkę obiegu zamkniętego.

Przełomowe zmiany w 2025 roku

Dr Kulczycka zwraca uwagę, że rok 2025 może być przełomowy dla polskiej biotechnologii. W Brukseli trwają prace nad Biotech Act i Life Science Strategy, które wpłyną na rozwój sektora w całej Unii Europejskiej. W drugiej połowie roku ruszy dystrybucja środków z programu STEP, który wesprze innowacyjne projekty biotechnologiczne w Polsce.

Nagrody CEBioForum Awards

Jak co roku, podczas Gali wydarzenia wręczone zostaną nagrody CEBioForum Awards dla wyróżniających się osobowości i firm w rynku biotechnologicznym. W 2024 roku nagrody otrzymali m.in. Biotreat Vascular, prof. dr hab. Jacek Jemielity oraz Acellmed.

Honorowy patronat i partnerzy

Patronat honorowy nad tegorocznym CEBioForum objęli ważni przedstawiciele rządu oraz instytucji badawczych. Wśród partnerów strategicznych znalazły się organizacje takie jak EuropaBio oraz Klaster LifeScience Kraków. Wydarzeniu medialnie patronują m.in. portal biotechnologia.pl oraz portal RynekZdrowia.pl.

Dynamiczny rozwój sektora w Polsce

Polski sektor biotechnologiczny rozwija się niezwykle szybko. W 2023 roku wydatki na działalność biotechnologiczną wzrosły o 22 proc., a nakłady na działalność B+R wyniosły 1,7 mld zł. Rynek biotechnologiczny w Polsce wart jest prawie 2,5 miliarda złotych i zatrudnia kilkanaście tysięcy pracowników.

Innowacyjne projekty i przyszłość

Polskie firmy, takie jak PolTreg, Ryvu Therapeutics czy Bioceltix, pracują nad przełomowymi lekami, a w kraju powstają nowe inicjatywy wspierające innowacyjne pomysły. Związek Firm Biotechnologicznych BioForum, organizator CEBioForum, reprezentuje ponad 40 podmiotów sektora biotechnologicznego w Polsce.

Więcej informacji

Więcej informacji o wydarzeniu oraz rejestracja dostępne są na stronie: CEBioForum 2025.

Źródło: mojafirma.infor.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!