KRRiT ukarała TVP za kontrowersyjny dokument

24 kwietnia 2025 roku, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nałożyła na publicznego nadawcę TVP karę w wysokości 145 000 złotych za emitowanie, jak twierdzi prezydent KRRiT Maciej Świrski, „całkowicie fałszywych” informacji dotyczących działalności katolickiego księdza i magnata medialnego Tadeusza Rydzyka. Kara została nałożona w odpowiedzi na dokument, który wywołał kontrowersje w mediach i polityce.

Kontrowersyjny dokument

Program, o którym mowa, nosił tytuł „Arcydzieło Rydzyka” i badał budowę Muzeum Pamięci i Tożsamości w Toruniu, projektu wspieranego przez Fundację Lux Veritatis Rydzyka. Muzeum zostało założone w 2018 roku, a jego powstanie miało miejsce w czasie, gdy rządziła partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Po zmianie rządu w 2023 roku nowa administracja podjęła kroki prawne w celu unieważnienia umowy dotyczącej muzeum.

Prawne reperkusje

Bianka Mikołajewska, jedna z autorek dokumentu, rozważa podjęcie kroków prawnych w odpowiedzi na nałożoną karę. Twierdzi, że kara została wydana bez wskazania jakichkolwiek nieprawdziwych informacji w raporcie, co szkodzi jej reputacji zawodowej. Mikołajewska zaznacza, że „Muzeum Pamięci i Tożsamości, Fundacja Lux Veritatis i autorzy skarg do KRRiT nie wskazali żadnej nieprawdziwej informacji w naszym materiale”.

Polityczne tło

Maciej Świrski, będący mianowanym przez wcześniejszy rząd PiS, został skrytykowany przez polityków z obecnej koalicji rządowej, którzy uznali jego decyzję za przykład „ideologii wygrywającej ze zdrowym rozsądkiem i faktami”. Krytyka dotyczy również tego, że KRRiT, pod jego przewodnictwem, nałożyła kary na różne media, które były krytyczne wobec PiS.

Reakcje w mediach

Po ogłoszeniu kary, Krzysztof Brejza, polityk z głównej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej (PO), skomentował na Twitterze, że „KRRiT kontrolowane przez PiS” pozwoliło, aby „ideologia wygrała ze zdrowym rozsądkiem i faktami”. To nie jest pierwszy przypadek, kiedy KRRiT nałożyła karę na media krytyczne wobec Rydzyka; rok temu nałożono podobną karę na największego prywatnego nadawcę w Polsce, TVN.

Przyszłość TVP i mediów w Polsce

Decyzja KRRiT w sprawie TVP podkreśla rosnące napięcia w polskim krajobrazie medialnym, gdzie media krytyczne wobec rządu są często penalizowane. Świrski odrzuca oskarżenia o motywację polityczną swoich decyzji, twierdząc, że są one uzasadnione. W międzyczasie obecna koalicja rządowa zainicjowała postępowania mające na celu pociągnięcie Świrskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Źródło: notesfrompoland.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!