Badacze z różnych dziedzin naukowych mają szansę na aktywny udział w ważnym badaniu ankietowym, które ma na celu zrewidowanie wymogów stawianych kandydatom do stopni naukowych oraz tytułu. To unikalna okazja dla tych, którzy mają doświadczenie w recenzowaniu osiągnięć naukowych, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami na temat obecnych regulacji awansowych.
Cel badania
Badanie, prowadzone przez dr hab. Annę Chorążewską, profesor Uniwersytetu Śląskiego, koncentruje się na zasadach oceny wkładu naukowego kandydatów do stopni i tytułów naukowych. W ramach tego projektu badaczka pragnie ustalić, jakie są wymogi stawiane tym kandydatom oraz określić, w jaki sposób można by ewentualnie dostosować istniejące regulacje dotyczące postępowań awansowych.
Odrębne ankiety dla różnych stopni naukowych
Ankieta jest skierowana do badaczy, którzy mają doświadczenie w ocenie osiągnięć naukowych. Warto zaznaczyć, że przewidziano odrębne ankiety dla każdego z stopni naukowych: doktora, doktora habilitowanego oraz tytułu profesora. To pozwoli na zgromadzenie szczegółowych informacji, które będą miały wpływ na przyszłe regulacje.
Współpraca i wcześniejsze badania
Prof. Chorążewska zaznacza, że obecne badania są kontynuacją wcześniejszych prac dotyczących autorstwa naukowego oraz ochrony praw autorskich. Współpraca z prof. Adamem Proniem zaowocowała publikacją, której wyniki zostały ujęte w książce „Intellectual Property Rights and Scientific Authorship: Legal and Ethical Considerations Case Study in Hard Sciences and Natural Sciences”, objętej patronatem prezesa Fundacji Nauki Polskiej, prof. Macieja Żylicza.
Jak wziąć udział w badaniu?
Link do ankiety można znaleźć na stronie Rady Doskonałości Naukowej. Udział w badaniu to nie tylko szansa na wyrażenie swojego zdania, ale także możliwość przyczynienia się do kształtowania przyszłości regulacji w obszarze nauki w Polsce.
Fundacja PAP informuje, że artykuły z Serwisu Nauka w Polsce mogą być przedrukowywane bezpłatnie, pod warunkiem poinformowania o tym raz w miesiącu oraz podania źródła. W przypadku publikacji w portalach internetowych konieczne jest zamieszczenie linku do źródła, natomiast w czasopismach należy dodać odpowiednią adnotację.