Polski system szczepień z perspektywy finansowania okazuje się być niezwykle złożony, co potwierdzają zarówno eksperci z branży, jak i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Krzysztof Kępiński z GSK zwrócił uwagę na wyzwania, jakie niesie za sobą organizacja szczepień w Polsce, a w szczególności na trudności związane z ich finansowaniem.
Wyzwania w systemie szczepień
Jak zauważył Kępiński podczas debaty na temat polityki lekowej, szczepienia są nieodłącznym elementem naszego życia, obejmującym różne grupy wiekowe. „Uważamy, że każde pokolenie ma swoje szczepienie. Szczepimy się przez całe życie, bo szczepimy już dzieciaki z mamami w ciąży” – mówił dyrektor relacji zewnętrznych GSK. Warto podkreślić, że wśród szczepionek dostępnych na liście leków refundowanych znajdują się preparaty dla seniorów, takie jak te przeciwko półpaścowi i RSV.
Decyzje korzystne dla seniorów
Wprowadzenie szczepień dla osób powyżej 65. roku życia to krok w dobrą stronę. „To bardzo dobra decyzja z punktu widzenia seniorów i pozytywny trend” – podkreślił Kępiński. Dodał, że szczepienia to nie tylko inwestycja w zdrowie, ale również w gospodarkę. Jednak istnieją także poważne wyzwania związane z niskim poziomem wyszczepialności w Polsce, gdzie odsetek zaszczepionych jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.
Rola aptek w szczepieniach
W kontekście poprawy dostępu do szczepień, farmaceuci odgrywają kluczową rolę. Dzięki wprowadzonym zmianom, mogą oni już przeprowadzać szczepienia, a liczba przeszkolonych farmaceutów wynosi 11 tysięcy. „Mamy 12,5 tys. aptek, które mogą stać się nowym punktem szczepień” – mówił Kępiński. Niemniej jednak, istnieją pewne ograniczenia, takie jak zawężone wskazania do szczepień dla seniorów, co wprowadza dodatkowe komplikacje.
Edukacja jako klucz do sukcesu
Ważnym aspektem, który należy poruszyć, jest edukacja społeczeństwa na temat szczepień. „To never ending story” – zauważył Kępiński, apelując o przekazywanie informacji o dostępnych bezpłatnych preparatach dla seniorów. Warto zwrócić uwagę na różnice w odpłatności za szczepionki, które w przypadku seniorów są bezpłatne, podczas gdy inne grupy muszą ponosić częściowe koszty.
Przyszłość systemu szczepień w Polsce
Wielu ekspertów, w tym Katarzyna Piotrowska-Radziewicz z Ministerstwa Zdrowia, zgadza się, że system finansowania szczepień w Polsce wymaga gruntownej analizy i uproszczenia. „Jak zaczęliśmy wypisywać, które szczepienie jest z jakiej puli, jak jest finansowane, to złapaliśmy się za głowę” – przyznała.
Uproszczenie systemu jako priorytet
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian, które mają na celu uproszczenie dostępu do dokumentacji dla farmaceutów oraz poprawę systemu finansowania szczepień. „Docelowo chcemy podpiąć farmaceutów pod IKP, żeby mieli dostęp do dokumentacji” – dodała Piotrowska-Radziewicz. To krok w stronę lepszego zrozumienia i uproszczenia skomplikowanego systemu szczepień w Polsce.