Wjeżdżając samochodem do lasu, powinniśmy być przygotowani na spotkanie się z trudnościami natury prawnej. Wynika to z bardzo nieoczywistych regulacji dotyczących chociażby przejazdu po leśnych drogach.
Regulacje dotyczące wjazdu do lasu
Okazuje się, że prawo o ruchu drogowym, będące główną ustawą określającą zasady poruszania się samochodami po polskich drogach, nie zawiera wzmianek zakazujących wjazdu do lasu. Znajdują się one w regulacjach, do których kierowcy zaglądają rzadziej. Wiele dróg w polskich lasach, z uwagi na brak odpowiednich oznaczeń i szlabanów blokujących wjazd, zdaje się wręcz zachęcać do korzystania z nich. Niestety, choć drogi te wydają się być dostępne dla samochodów, rzeczywistość może okazać się zgoła odmienna. Aby się o tym przekonać, należy zajrzeć do Ustawy o lasach.
Ustawa o lasach a ruch pojazdów
Mówi ona, że poruszanie się pojazdem silnikowym w lesie jest dozwolone tylko na drogach publicznych. Jazda po drogach leśnych jest natomiast generalnie zakazana, aczkolwiek ustawodawca przewiduje pewne ustępstwa i sytuacje, w których ruch po drogach leśnych jest dozwolony.
Wyjątki od zakazu wjazdu
Ustawa o lasach pozwala na wjazd na drogę leśną w niektórych sytuacjach. Będzie to legalne, jeśli droga jest oznakowana tablicą informacyjną dopuszczającą ruch, jak na przykład drogowskazy wskazujące kierunek do miejscowości czy parkingu. W pewnych przypadkach z zakazu zwolnieni są również właściciele gruntów leśnych, służby leśne oraz osoby z niepełnosprawnościami, które poruszają się pojazdami dostosowanymi do ich potrzeb.
Konsekwencje nieuprawnionego wjazdu
Warto wiedzieć, że za nieuprawniony wjazd do lasu grozi nie tylko mandat karny od 20 do 500 złotych, ale w skrajnych przypadkach sprawa może trafić nawet do sądu. Szczególnie rygorystycznie traktowane są przypadki, w których kierowcy wjeżdżają na drogi leśne znajdujące się w rezerwatach przyrody lub parkach narodowych, gdzie przyroda jest pod szczególną ochroną.
Parkowanie a przepisy
Co więcej, służby mogą nałożyć mandat nawet wtedy, gdy samochód się nie porusza. Innymi słowy, parkowanie na skraju lasu także może być potraktowane jako nieuprawniony wjazd. Taka sytuacja stwarza dodatkowe zagrożenia, w tym możliwość powstania pożaru. To właśnie z tego powodu należy bardzo ostrożnie wybierać miejsca do zaparkowania auta w pobliżu lasu.
Bezpieczeństwo w pobliżu lasu
Rozgrzane elementy samochodu w połączeniu z trawiastym poboczem łatwo mogą wzniecić ogień, który przy suchej ściółce leśnej jest trudny do opanowania i wymaga zaangażowania wielu zastępów straży pożarnej, a czasami nawet samolotów gaśniczych. Niedawnym przykładem takiej sytuacji jest pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Jak uniknąć pożaru?
Aby zmniejszyć ryzyko spowodowania pożaru, dobrze jest śledzić komunikaty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydaje alerty o zagrożeniu pożarowym dla poszczególnych miejsc w Polsce. W przypadku dużego zagrożenia, najlepiej omijać las samochodem szerokim łukiem. Warto również parkować z dala od wysokiej trawy czy wysuszonego igliwia. To uniwersalna zasada, której powinno się przestrzegać nawet na legalnym leśnym parkingu.