Lublin odrzuca propozycję Rady Mężczyzn, radny Gontarz nie ustępuje

Władze Lublina nie planują powołania Rady Mężczyzn, mimo sygnałów ze strony radnego Tomasza Gontarza, który wskazał na potrzebę utworzenia takiego organu doradczego. Zastępczyni prezydenta Anna Augustyniak podkreśliła, że dotychczas nie wpłynęły inne wnioski w tej sprawie, a priorytetem są grupy społeczne doświadczające ograniczeń w dostępie do praw.

Odpowiedź na interpelację

W odpowiedzi na interpelację radnego Gontarza, Anna Augustyniak zaznaczyła, że władze miasta koncentrują się na wsparciu tych, którzy borykają się z dyskryminacją. Przypomniała o badaniach Rzecznika Praw Obywatelskich, które wskazują, że kobiety częściej doświadczają nierówności ze względu na płeć. W odpowiedzi podkreślono, że działania są skierowane do wszystkich mieszkańców, niezależnie od płci, a programy profilaktyczne dotyczące zdrowia psychicznego i uzależnień są dostępne dla każdego.

Priorytet w działaniach społecznych

Augustyniak wyjaśniła, że obszary wymagające priorytetowego traktowania dotyczą przede wszystkim grup, które potrzebują zinstytucjonalizowanego wsparcia. To wsparcie ma na celu zapewnienie, że głos osób, których prawa nie są w pełni przestrzegane, zostanie usłyszany. W kontekście badań Rzecznika Praw Obywatelskich zauważono, że 29% kobiet oraz zaledwie 3% mężczyzn dostrzega przypadki dyskryminacji ze względu na płeć.

Argumenty radnego Gontarza

Radny Gontarz, po otrzymaniu odpowiedzi z Ratusza, zdecydował się na przedstawienie swojego stanowiska. Jego zdaniem, władze miasta stosują „dyskryminacyjne praktyki” i zamierza zainteresować sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich. Twierdzi, że brak Rady Mężczyzn to ignorowanie realnych problemów, które dotyczą mężczyzn, takich jak wysoki wskaźnik samobójstw, alienacja rodzicielska czy niższy poziom wykształcenia w porównaniu do kobiet.

Problemy mężczyzn w społeczeństwie

  • Czterokrotnie wyższy wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn (80% zgonów samobójczych to mężczyźni).
  • Alienacja rodzicielska w sprawach rozwodowych.
  • Niższy poziom wykształcenia: 24,5% mężczyzn z wyższym wykształceniem w porównaniu do 29,8% kobiet (GUS 2022).
  • Presja społeczna związana z rolą żywiciela rodziny, prowadząca do przeciążenia psychicznego.
  • 90% udziału mężczyzn w śmiertelnych wypadkach przy pracy (GUS 2022).
  • Rzadkie korzystanie z profilaktyki zdrowotnej z powodu kulturowych stereotypów.

Gontarz argumentuje, że te problemy są wystarczającą podstawą do powołania Rady Mężczyzn, która mogłaby pełnić funkcję doradczą, podobnie jak Rada Kobiet. W jego ocenie, ignorowanie tych kwestii przez prezydenta Żuka jest skandaliczne i stanowi przykład dyskryminacji, a nie równości w dostępie do wsparcia społecznego.

Źródło: dziennikwschodni.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!