Mieszkańcy osiedla Za Torami sprzeciwiają się likwidacji przejazdu.

Mieszkańcy osiedla Za Torami złożyli petycję, w której wyrażają sprzeciw wobec planowanej likwidacji przejazdu przy ulicy Łomaskiej. Radna Agnieszka Kulicka z PiS, będąca członkinią komitetu „Nowy Przejazd – Wspólna Sprawa”, liczy na to, że władze wezmą ich głos pod uwagę.

Sprzeciw mieszkańców

W środę, do prezydenta trafiła petycja wraz z alternatywną koncepcją przebiegu przejazdu wzdłuż ulicy Długiej. Mieszkańcy osiedla Za Torami obawiają się, że likwidacja przejazdu na ulicy Łomaskiej, planowana w ramach budowy tunelu pod torami na przedłużeniu alei Jana Pawła II, negatywnie wpłynie na ich codzienne życie. Ratusz argumentuje, że to konieczny krok, aby ubiegać się o fundusze z PKP PLK na inwestycję. W przyszłości z przejazdu mogliby korzystać jedynie piesi i rowerzyści.

Opinie mieszkańców

Oficjalne konsultacje trwały dwa tygodnie, w trakcie których do urzędników wpłynęło blisko 300 ankiet. Na ten moment ratusz złożył już wniosek o dofinansowanie, a na sam projekt koncepcji przeznaczono 232 tys. zł. Jak stwierdzają eksperci, w nadchodzących latach ruch pociągów może całkowicie wyłączyć przejazd na ulicy Łomaskiej. Renata Tychmanowicz, naczelnik wydziału dróg w ratuszu, podkreśla, że projekt powstał we współpracy z różnymi specjalistami, w tym z wojskiem i koleją.

Alternatywne rozwiązania

Mieszkańcy jednak preferują tunel na przedłużeniu ulicy Długiej. Takie opinie pojawiły się podczas spotkania zorganizowanego przez komitet społeczny w marcu. Radny Wojciech Babicz zauważył, że tunel w ciągu alei Jana Pawła II może utrudnić życie mieszkańcom, wydłużając ich codzienne trasy do szkoły, przychodni czy galerii Karuzela. Sławomir Denisiuk, mieszkaniec osiedla i specjalista w dziedzinie drogownictwa, wskazał na korzyści płynące z alternatywnej koncepcji, która wymagałaby mniej ingerencji w istniejące budynki oraz mniej kolizji z podziemnymi instalacjami.

Spotkanie informacyjne

W dniu złożenia petycji, ratusz ogłosił spotkanie informacyjne dla mieszkańców, które odbędzie się 8 maja o godzinie 17. Podczas tego wydarzenia eksperci z dziedziny drogownictwa oraz urbanistyki zaprezentują koncepcję przebudowy przejazdów kolejowych. Celem spotkania jest zaprezentowanie mieszkańcom rozwiązania, które ma zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu, a które zostało zgłoszone w konkursie do PKP PLK S.A.

Perspektywy zmian

Komitet społeczny ma nadzieję, że na spotkaniu mieszkańcy zapoznają się również z ich alternatywną koncepcją. Agnieszka Kulicka wyraża wiarę w to, że uda się wypracować kompromis. Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach, Andrzej Kmiecik, zaznacza, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, istnieje możliwość wprowadzenia korekt w rozwiązaniach technicznych, pod warunkiem akceptacji ze strony centrali PKP PLK oraz uwzględnienia potrzeb mieszkańców.

Źródło: dziennikwschodni.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments