Kary dla Apple i Mety za łamanie przepisów rynków cyfrowych

W środę Komisja Europejska nałożyła wysokie kary na koncerny technologiczne Apple i Meta, które są odpowiedzialne za naruszenie przepisów Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsze tak surowe sankcje w historii, które pokazują determinację UE w egzekwowaniu nowych regulacji.

Kary dla Apple i Mety

Komisja Europejska zdecydowała się nałożenie na Apple kary w wysokości 500 milionów euro oraz na Metę – 200 milionów euro. Obie firmy zostały ukarane za nieprzestrzeganie zasad DMA, które mają na celu zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku cyfrowym.

Problemy z App Store

Apple został oskarżony o to, że uniemożliwia twórcom aplikacji reklamowanie swoich produktów poza własnym sklepem internetowym, App Store. Zgodnie z przepisami DMA, deweloperzy powinni mieć prawo do informowania klientów o alternatywnych kanałach sprzedaży. Niestety, Apple wprowadził dodatkowe ograniczenia, które skutkowały tym, że użytkownicy nie mogli korzystać z tańszych ofert dostępnych poza jego platformą.

Model reklamowy Mety

W przypadku Mety, Komisja Europejska zidentyfikowała naruszenie dotyczące modelu reklamowego „zgoda lub zapłata”, który został wprowadzony w listopadzie 2023 roku na platformach Facebook i Instagram. Użytkownicy byli zmuszani do wyboru między zgodą na wykorzystanie ich danych do celów reklamowych a koniecznością płacenia, aby uniknąć reklam. Meta nie zaoferowała im innych opcji ani możliwości decydowania o tym, jakie dane będą przekazywane reklamodawcom.

Reakcje KE na naruszenia

Pomimo wprowadzenia nowego modelu reklamowego przez Metę w listopadzie 2024 roku, Komisja Europejska uznała, że nie spełnia on wymogów DMA. W odpowiedzi na te naruszenia, KE nałożyła na firmę karę w wysokości 200 milionów euro.

Dlaczego kary są relatywnie niskie?

Na pytanie dziennikarzy o stosunkowo niskie kary, urzędnicy KE wyjaśnili, że wysokość grzywien uwzględniała wagę oraz czas trwania naruszeń. Przepisy DMA zaczęły obowiązywać dopiero w marcu 2024 roku, co oznacza, że naruszenia miały miejsce przez krótki okres. Jeśli jednak firmy nie dostosują się do decyzji KE w ciągu 60 dni, mogą zostać nałożone dodatkowe kary okresowe.

Inne decyzje Komisji Europejskiej

Oprócz nałożenia kar na Apple i Metę, KE podjęła również inne działania w ramach DMA. Stwierdzono, że Apple naruszył przepisy, utrudniając twórcom aplikacji ich udostępnianie poza App Store. Warto jednak zauważyć, że KE zakończyła dochodzenie dotyczące blokowania przez Apple możliwości wyboru aplikacji przez użytkowników, co oznacza, że firma wprowadziła odpowiednie zmiany.

Przyszłość regulacji DMA

Przepisy DMA mają na celu zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku Unii Europejskiej, a ich egzekwowanie w przypadku dużych koncernów technologicznych z pewnością będzie miało dalsze konsekwencje. Jak zauważyła rzeczniczka KE, egzekwowanie prawa i negocjacje handlowe to dwie odrębne sprawy, a Komisja będzie nadal monitorować sytuację, aby zapewnić, że firmy przestrzegają nowych regulacji.

W obliczu rosnącej kontroli nad dużymi graczami na rynku cyfrowym, przyszłość koncernów takich jak Apple i Meta może zależeć od ich zdolności do dostosowania się do wymogów prawa europejskiego.

Źródło: dziennik.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments