Transformacja Taurona: Wygaszanie węgla do 2030 roku z jednym wyjątkiem

Grupa Tauron, w swoim rocznym raporcie, ujawnia ambitne plany dotyczące przyszłości produkcji energii i ciepła, które mają na celu przekształcenie branży energetycznej w Polsce.

Transformacja energetyczna do 2030 roku

Grupa Tauron postanowiła zreformować swoje podejście do wytwarzania energii, rezygnując z węgla jako głównego źródła do 2030 roku, z wyjątkiem jednego przypadku. Spółka planuje całkowite przejście na czyste źródła energii w ciągu najbliższych 15 lat, co oznacza, że do 2030 roku 100% ciepła ma pochodzić z zero- i niskoemisyjnych źródeł.

Wygaszanie jednostek węglowych

Plan Taurona obejmuje również stopniowe wygaszanie węglowych jednostek wytwórczych. Zgodnie z obowiązującymi systemami wsparcia, jednostki węglowe mają zakończyć swoją działalność w latach 2025-2028. Spółka zadeklarowała gotowość do wydzielenia tych jednostek do Skarbu Państwa, a także rozważa samodzielne wydzielenie Bloku 910 MW w Jaworznie. W przypadku braku wydzielenia, Tauron planuje zastosowanie tzw. ringfencingu.

Okresy ekonomicznej użyteczności

W raporcie za 2024 rok Grupa Tauron przedstawiła szczegóły dotyczące okresów ekonomicznej użyteczności dla jednostek wytwórczych. Dla zakładów wytwórczych z segmentu Ciepło ustalono okres funkcjonowania do roku 2049, jednak praca jednostek na paliwie węglowym ma zakończyć się wcześniej. Rewizja tych okresów zgodnie z nową strategią przyjętą w grudniu 2024 roku wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Nowe kierunki w Polskiej Grupie Górniczej

2 kwietnia 2025 roku na czoło Polskiej Grupy Górniczej (PGG) stanął Łukasz Deja, nowy prezes zarządu. W swoim pierwszym wystąpieniu podkreślił, że pełnienie tej roli to dla niego ogromny zaszczyt, ale także wielka odpowiedzialność. Deja, z bogatym doświadczeniem w branży górniczej i energetycznej, zamierza skupić się na stabilnym funkcjonowaniu spółki oraz na dobrobycie pracowników.

Bezpieczeństwo i dialog

W liście do pracowników PGG, Deja zaznaczył, że bezpieczeństwo i dobro pracowników będą jego priorytetem. Wyraził również chęć do nawiązywania otwartego dialogu z przedstawicielami strony społecznej, co jest kluczowym elementem działalności spółki.

Plany KGHM na przyszłość

KGHM również planuje istotne zmiany. Wiceprezes Piotr Krzyżewski ogłosił zamiar emisji obligacji o wartości 1 miliarda złotych, skierowanej do polskich inwestorów. Papiery te mają mieć dłuższą zapadalność, wynoszącą od 7 do 10 lat. Spółka zamierza pozyskane środki przeznaczyć na inwestycje w wydobycie oraz przemysł hutniczy, a także na budowę nowych szybów do transportu urobku.

Optymalizacja kosztów i refinansowanie

W KGHM trwają rozmowy z resortem finansów dotyczące zmian w podatku miedziowym, a także opracowywany jest plan optymalizacji kosztowej, który pomoże wskazać, jak zaoszczędzone środki będą inwestowane w przyszłości. Dodatkowo spółka planuje refinansowanie kredytu konsorcjalnego, którego zapadalność przypada na 2026 rok.

Źródło: wnp.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments