Tragedia w Kaszmirze: Atak na turystów w Pahalgam kończy się śmiercią 28 osób

Atak na turystów w Kaszmirze. Nie żyje co najmniej 26 osób

22 kwietnia 2025 roku świat wstrzymał oddech po tragicznym ataku terrorystycznym, który wstrząsnął turystycznym sercem Kaszmiru, Pahalgam. W wyniku brutalnego zamachu zginęło co najmniej 28 osób, w tym zarówno lokalni mieszkańcy, jak i zagraniczni turyści. Zdarzenie to po raz kolejny podkreśliło napiętą sytuację bezpieczeństwa w regionie, który od lat zmaga się z konfliktami.

Przebieg ataku

Baisaran meadow w Pahalgam, malownicza przestrzeń często odwiedzana przez turystów, stała się miejscem tragedii, kiedy grupa 4–6 uzbrojonych mężczyzn w mundurach wojskowych otworzyła ogień do zgromadzonych tam ludzi. Strzelanina pozostawiła za sobą 28 ofiar, w tym 24 hinduskich turystów z różnych stanów Indii, dwóch lokalnych mieszkańców oraz dwóch zagranicznych turystów z Nepalu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wciąż trwają poszukiwania pełnej listy ofiar, a liczba ta może się zmienić w miarę pojawiania się nowych informacji.

Sprawcy i motywacja

Odpowiedzialność za ten przerażający akt przemocy wzięła na siebie The Resistance Front (TRF), organizacja terrorystyczna będąca odłamem pakistańskiej grupy Lashkar-e-Taiba. Jak podają źródła, motywacją atakujących był sprzeciw wobec osiedlania się „obcych” w regionie, co ich zdaniem prowadzi do niekorzystnych zmian demograficznych w Dolinie Kaszmiru.

Reakcje władz i społeczności międzynarodowej

Atak spotkał się z ostrą reakcją władz Indii. Premier Narendra Modi stanowczo potępił zamach, obiecując, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Na scenie międzynarodowej również nie zabrakło głosów wsparcia dla Indii. Wiele krajów i organizacji międzynarodowych wyraziło solidarność z ofiarami i ich rodzinami, a także potępiło przemoc, apelując o pokój i stabilizację w regionie.

Kontekst polityczny i bezpieczeństwa

Tragiczne wydarzenia w Pahalgam przypominają o złożonej sytuacji politycznej w Kaszmirze, szczególnie po decyzji Indii z 2019 roku o cofnięciu specjalnego statusu tego regionu. Decyzja ta, dzieląca Kaszmir na dwa terytoria federalne, wpłynęła na napięcia i podniosła ryzyko dalszych konfliktów. Władze Indii regularnie ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami, w tym atakami nuklearnymi, biologicznymi i chemicznymi, co podkreśla wagę problemu bezpieczeństwa w regionie.

Zakończenie

Tragedia w Pahalgam to kolejny bolesny przypomnienie o kruchości pokoju w Kaszmirze. Zdarzenie to wzmaga potrzebę międzynarodowej współpracy w zwalczaniu terroryzmu i dążeniu do zaprowadzenia trwałego pokoju w regionie. Społeczność międzynarodowa, stojąc ramię w ramię z Indiami, musi podjąć działania, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale również przyczynią się do stabilizacji sytuacji politycznej w Kaszmirze.

Źródło: wyborcza.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments