Decyzje kardynałów po śmierci papieża Franciszka
W dniu po śmierci papieża Franciszka, na pierwszej kongregacji kardynałów, podjęto szereg ważnych decyzji dotyczących przygotowań do jego pogrzebu. Wśród nich wyróżnia się rola polskiego kardynała Stanisława Ryłko, który został wyznaczony do współpracy przy organizacji uroczystości pogrzebowych. Jako archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, Ryłko będzie pełnił kluczową funkcję, pomagając kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego, kardynałowi Kevinowi Farrellowi.
Rola kardynałów w czasie wakatu
Watykan, w obliczu wakatu po śmierci papieża, przeżywa intensywny okres. Kongregacje kardynałów są czasem, kiedy purpuraci z całego świata podejmują decyzje dotyczące przyszłości Kościoła. W trakcie pierwszej kongregacji, z udziałem kardynałów z Rzymu i tych, którzy przylecieli z innych części świata, wylosowano nazwiska trzech purpuratów, którzy przez najbliższe dni będą wspierać kamerlinga w przygotowaniach do pogrzebu oraz zbliżającego się konklawe.
- Kardynał Stanisław Ryłko
- Kardynał Pietro Parolin
- Kardynał Fabio Baggio
Decyzje kardynałów są kluczowe, ponieważ to właśnie w ich rękach spoczywa zarządzanie Kościołem w okresie przejściowym. W kontekście ostatnich wydarzeń, Ryłko będzie odpowiadał za organizację ceremonii pogrzebowej, która rozpocznie się w środę, kiedy to trumna z ciałem papieża Franciszka zostanie przeniesiona do bazyliki Świętego Piotra.
Uroczystości pogrzebowe i przyszłość Kościoła
Msza pogrzebowa papieża Franciszka zaplanowana jest na sobotę o godzinie 10:00. Przewodniczyć jej będzie kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Uroczystość ta będzie pierwszą z dziewięciu mszy, które zostaną odprawione na cześć zmarłego papieża. Drugą mszę odprawi kardynał Pietro Parolin w niedzielę.
Ważną decyzją, którą podjęli kardynałowie, było także zawieszenie planowanych uroczystości beatyfikacyjnych do czasu wyboru nowego papieża. Jest to sygnał, że Kościół stawia na powagę sytuacji oraz szanuje czas żalu po zmarłym papieżu. Kolejna kongregacja kardynałów odbędzie się w środę po południu, a do Rzymu ciągle przybywają kolejni purpuraci, co świadczy o znaczeniu i powadze tej sytuacji w Kościele katolickim.