W najbliższą sobotę, o godzinie 10:00, na placu Świętego Piotra w Rzymie, odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka. Uroczystościom przewodniczyć będzie kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, który ma 91 lat i jest doktorem prawa kanonicznego.
Pogrzeb i ostatnie dni papieża
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, ciało papieża Franciszka zostało złożone do trumny w poniedziałek wieczorem, a obecnie znajduje się w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał i zmarł. Wczoraj wieczorem przeprowadzono także tradycyjny obrzęd stwierdzenia zgonu, któremu przewodniczył kardynał Kevin Farrell.
Przyczyny śmierci i testament
Papież zmarł w poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia, o godzinie 7:35. Przyczyną śmierci był udar mózgu oraz nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Zgodnie z jego wolą, ciało ma być pochowane w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, co jest nietypowe, ponieważ dotychczas papieże chowani byli w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Franciszek zażyczył sobie skromnego grobu, bez szczególnych dekoracji, a na jego trumnie znajdzie się jedynie napis „Franciscus”.
Kongregacja kardynałów i wybór nowego papieża
Obecnie trwają przygotowania do konklawe, które ma odbyć się między 5 a 10 maja. Kongregacja kardynałów zwoływana jest przed konklawe, aby podjąć decyzje dotyczące najważniejszych kwestii związanych ze zmianą władzy w Stolicy Apostolskiej, pogrzebem oraz wyborem nowego papieża. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Kurii Rzymskiej, Rzymu, Włoch oraz kardynałowie z całego świata.
Potencjalni kandydaci na nowego papieża
Franciszek pozostawił po sobie silne piętno na liście kardynałów elektorów z około 70 krajów. Wśród faworytów na jego następcę wymienia się kardynała Francois Bustillo z Korsyki oraz kardynała Luisa Antonio Tagle z Filipin. Wysoko na listach są również kardynał Matteo Zuppi, metropolita Bolonii, oraz 70-letni Pietro Parolin, dotychczasowy sekretarz stanu. Inni potencjalni kandydaci to kardynał Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, oraz łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa, który mógłby symbolizować troskę Stolicy Apostolskiej o Ziemię Świętą.
Rola przedstawicieli Kościoła w Stanach Zjednoczonych
W trakcie konklawe istotną rolę odegrają przedstawiciele Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Wśród wymienianych papabili znajduje się kardynał Robert Francis Prevost, prefekt Dykasterii ds. Biskupów, oraz Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który angażuje się w pomoc dla uchodźców. Nie można też zapomnieć o kardynale Konradzie Krajewskim, papieskim jałmużniku, znanym z brawurowych akcji na rzecz ubogich, który zyskał przydomek „Robin Hooda”.
W najbliższych dniach świat z niecierpliwością czeka na dalsze informacje dotyczące pogrzebu oraz nadchodzącego konklawe, które wyznaczy nowego papieża i kontynuatora misji, którą z pasją prowadził Franciszek.