Papież Franciszek, argentyński jezuita i pierwszy papież rzymskokatolicki z Ameryki, zmarł w wieku 88 lat, poinformowało w poniedziałek Watykan.
Smutna wiadomość z Watykanu
Wideo przesłanie ogłosił kardynał Kevin Farrell, który z głębokim żalem przekazał tę smutną nowinę. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Świętego Ojca Franciszka” – powiedział kardynał. „O godzinie 7:35 dzisiaj rano, biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i uniwersalną miłością, szczególnie na rzecz najuboższych i marginalizowanych” – dodał.
Przyczyny śmierci
Według zaświadczenia o zgonie wydanego przez Watykan, Franciszek zmarł na skutek udaru mózgu, który doprowadził do nieodwracalnej niewydolności serca. Dokument wskazuje, że przyczyną śmierci był udar mózgu, śpiączka i „nieodwracalny kolaps krążeniowo-sercowy”.
Ostatnie dni papieża
Franciszek zmarł w swoim rezydencji w Casa Santa Marta w Watykanie. Dzień przed śmiercią wygłosił swoje tradycyjne orędzie wielkanocne z wózka inwalidzkiego w Bazylice Świętego Piotra. Spotkał się również z wiceprezydentem USA, JD Vance.
Papież zmagał się z problemami zdrowotnymi od lutego, kiedy to został przyjęty do szpitala Agostino Gemelli z powodu zapalenia oskrzeli. 21 lutego jego zespół medyczny poinformował, że zmaga się z zapaleniem płuc w obu płucach, a także z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi, na tle przewlekłego zapalenia oskrzeli. Po 38 dniach hospitalizacji wrócił do swojej rezydencji w Watykanie.
Następca Franciszka
Jego następca zostanie wybrany podczas konklawe, zwołania Kolegium Kardynałów, które ma za zadanie wybrać nowego papieża.
Życie i dziedzictwo Franciszka
Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio 17 grudnia 1936 roku w średniozamożnej dzielnicy Flores w Buenos Aires, był 266. papieżem Kościoła, który wybrano po rezygnacji Benedykta XVI w 2013 roku. Był pierwszym papieżem jezuitą i pierwszym papieżem z południowej półkuli oraz pierwszą osobą spoza Europy, która prowadziła Kościół od niemal 1300 lat.
Jako syn włoskiego imigranta i matki włosko-argentyńskiej, Franciszek był najstarszym z pięciorga dzieci. W młodości pracował jako woźny i ochroniarz w nocnych klubach, zanim został technikiem chemicznym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku, a w 1973 roku, w wieku 36 lat, stanął na czele Towarzystwa Jezusowego w Argentynie i Urugwaju, pełniąc tę funkcję do 1979 roku.
Wyzwania i kontrowersje
Papież Jan Paweł II mianował Franciszka biskupem w 1992 roku, a sześć lat później został arcybiskupem Buenos Aires. W 2001 roku Jan Paweł II uczynił go kardynałem. Franciszek przewodniczył Kościołowi katolickiemu w czasach narastających napięć. W 2021 roku biskupi USA zaproponowali, aby odmówić komunii nowo wybranemu prezydentowi Joe Bidenowi za jego poparcie dla praw do aborcji. Franciszek wyraźnie dał do zrozumienia swoje sprzeciw wobec tej propozycji, mówiąc: „Komunia to nie nagroda dla doskonałych.” Podkreślał, że powinien być pasterzem, a nie politykiem.
Otwartość i zmiany w Kościele
Franciszek starał się unikać eskalacji wojen kulturowych i podziałów wśród wiernych, jednocześnie oferując wsparcie dla katolików LGBTQ+. W sierpniu 2023 roku, wracając z Portugalii, oznajmił, że Kościół katolicki jest otwarty dla wszystkich, a jego obowiązkiem jest towarzyszenie ludziom w ich duchowej drodze.
W 2023 roku, Franciszek ogłosił, że księża mogą błogosławić pary jednopłciowe, co stanowiło znaczną zmianę w polityce Watykanu. Papież zaznaczył, że takie błogosławieństwa nie powinny przypominać małżeństw, lecz osoby szukające Bożej miłości i miłosierdzia nie powinny być poddawane „wyczerpującej analizie moralnej”. Dążył również do większej roli kobiet w Kościele, szczególnie na wysokich stanowiskach w Watykanie.
Problemy zdrowotne
Franciszek miał problemy zdrowotne od młodości, kiedy to usunięto mu część płuca z powodu powikłań po chorobie płucnej. W ostatnich latach zmagał się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym z infekcjami dróg oddechowych i wieloma operacjami. Po raz pierwszy był hospitalizowany jako papież 4 lipca 2021 roku, kiedy przeszedł operację jelita grubego. W marcu 2023 roku został ponownie hospitalizowany z powodu zapalenia oskrzeli, a wkrótce potem przeszedł operację naprawy przepukliny.