Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, w wyniku realizacji zdobytych informacji, zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na wszczęcie śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. W toku czynności ustalono, że grupa nieuczciwych pośredników finansowych zwerbowała do współpracy pracowników banków, którzy wspólnie prowadzili działalność przestępczą polegającą na wyłudzaniu kredytów bankowych.
Operacja Policji w Gdańsku
W ubiegły czwartek policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją zatrzymali 7 osób, w tym 4 kobiety i 3 mężczyzn. Osoby te są podejrzane o przestępstwa związane z praniem pieniędzy, wręczaniem i przyjęciem korzyści majątkowej oraz oszustwa dotyczące wyłudzania kredytów.
Metody działania pośredników
Funkcjonariusze ustalili, że do pośredników zgłaszały się osoby o niskiej wiarygodności i bez zdolności kredytowej, którym wcześniej odmówiono przyznania kredytu. Pośrednicy, nielegalnie współpracując z pracownikami banków, opracowywali plany wyłudzenia kredytów na warunkach korzystnych dla klientów. Klienci byli instruowani, jak zatajać lub modyfikować informacje, aby uzyskać kredyt, na przykład poprzez:
- zawyżenie dochodów,
- ukrycie posiadania dzieci,
- ukrycie zobowiązań finansowych,
- deklarowanie fikcyjnego majątku.
Korzyści z nieuczciwych praktyk
W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej, nieuczciwi pracownicy banków wstrzymywali wypłatę środków na konto klienta, aż do momentu zaakceptowania przez niego wysokiej prowizji za usługę pośrednictwa, która wynosiła około 1/3 przyznanego kredytu. Pośrednicy wręczali bankowcom łapówki, których wysokość uzależniona była od wartości kredytu.
Skutki działań policji
Funkcjonariusze z Gdańska, na polecenie Prokuratury Okręgowej, zatrzymali 4 pracowników różnych banków oraz 3 pośredników finansowych. Zatrzymania miały miejsce na terenie Warszawy, powiatu warszawskiego, Torunia oraz Gdańska.
Zarzuty i zabezpieczenia
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła podejrzanym łącznie 78 zarzutów, w tym łapownictwo na stanowisku kierowniczym oraz naruszenie tajemnicy bankowej. W toku czynności policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych, w tym gotówkę oraz trzy samochody osobowe, o łącznej wartości blisko 200 000 zł. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych środki zapobiegawcze, w tym zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, zakaz opuszczania kraju, dozór Policji oraz poręczenie majątkowe w łącznej kwocie 64 000 zł.