Papież Franciszek w swoim testamencie wyraził wolę spoczęcia w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, a szczegóły jego pochówku zostały starannie przemyślane.
Wola papieża Franciszka
W dniu 21 kwietnia, papież Franciszek ogłosił swój testament, w którym zadeklarował, że pragnie być pochowany w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Dokument, datowany na 29 czerwca 2022 roku, odzwierciedla jego przemyślenia w obliczu zbliżającego się końca ziemskiego życia.
Pragnienie prostoty
W testamencie papież zaznaczył, że czuje „zbliżający się kres swojego ziemskiego życia” i pragnie, aby jego ostatnia podróż zakończyła się w tej szczególnej bazylice. Franciszek wielokrotnie odwiedzał to sanktuarium, modląc się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani, zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu swoich podróży apostolskich.
Wybór miejsca pochówku
W dokumencie papież wskazał, że chce, aby jego grób znajdował się w niszy w bocznej nawie bazyliki, pomiędzy Kaplicą Paulińską a Kaplicą Sforza. Wyraził także życzenie, aby jego grób był prosty, bez zbędnych ozdób, z jedynym napisem „Franciscus”.
Finansowanie pochówku
Papież podkreślił, że koszty związane z jego pochówkiem będą pokryte z funduszu przekazanego przez dobroczyńcę, przeznaczonego na ten cel dla Papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. Franciszek przekazał odpowiednie instrukcje dotyczące pochówku Jego Ekscelencji Rolandowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej.
Symbolika kamienia liguryjskiego
W programie na włoskiej telewizji publicznej kardynał Makrickas ujawnił, że grób papieża zostanie wykonany z kamienia liguryjskiego. Ten wybór ma nawiązywać do rodzinnych stron dziadków Franciszka, którzy pochodzili z Piemontu i Ligurii.
Papież Franciszek pragnie spocząć w Bazylice Matki Bożej Większej, co podkreśla jego bliską więź z tym miejscem oraz jego duchowe dziedzictwo.