Papież Franciszek: Niezapomniane chwile, które zmieniły oblicze Kościoła

Wielkanocny poniedziałek zapisał się na kartach historii jako dzień, w którym pożegnaliśmy papieża Franciszka. Jego pontyfikat, trwający od 2013 roku, to nie tylko czas duchowej refleksji, ale także era zmian, które wstrząsnęły fundamentami Kościoła. Wspominając jego dokonania, warto przyjrzeć się dziesięciu momentom, które na zawsze pozostaną w pamięci wiernych i nie tylko.

1. Biały dym nad Watykanem

To było 13 marca 2013 roku, kiedy po raz pierwszy w historii Kościoła świat poznał papieża pochodzącego z Ameryki Łacińskiej, Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Jego słowa o byciu „papieżem z innego świata” zapowiadały nową erę.

2. Nowe miejsce, nowe tradycje

Papież Franciszek postanowił zrezygnować z apartamentu w Pałacu Apostolskim, zamieniając go na Dom św. Marty. W ten sposób zrywał z tradycją, która trwała przez wieki. Zamiast czerwonych butów, które uważał za symbol „królowania”, wolał prostotę.

3. Otworzenie ogrodów Castel Gandolfo

Franciszek postanowił zlikwidować 500-letnią tradycję spędzania lata w Castel Gandolfo, udostępniając ogrody rezydencji dla zwiedzających. To kolejne zaskoczenie, które pokazuje, jak bardzo chciał zbliżyć Kościół do wiernych.

4. Polska w sercu papieża

Papieska wizyta w Polsce w 2016 roku podczas Światowych Dni Młodzieży to jedno z najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu. Papież modlił się na Jasnej Górze oraz odwiedził Auschwitz-Birkenau, gdzie milczał w hołdzie ofiarom.

5. Spotkanie z Benedyktem XVI

W marcu 2013 roku, zaledwie kilka dni po wyborze, Franciszek spotkał się z papieżem emerytem Benedyktem XVI. To historyczne wydarzenie pokazało, że Kościół potrafi jednoczyć pokolenia.

6. Ekologiczny apel

2015 rok przyniósł encyklikę „Laudato si”, która w całości poświęcona była ochronie środowiska. Franciszek wzywał do „nawrócenia ekologicznego”, przypominając, że każdy człowiek jest częścią natury.

7. Spotkanie z patriarchą Cyrylem

W 2016 roku doszło do przełomowego spotkania z patriarchą Moskwy, Cyrylem. Papież i patriarcha podpisali deklarację o współpracy katolików i prawosławnych. Niestety, kilka lat później Cyryl stanął po stronie inwazji na Ukrainę, co wywołało kontrowersje.

8. Czas pandemii

Pandemia COVID-19 zmusiła papieża do dostosowania się do nowych realiów. Po raz pierwszy modlitwa Anioł Pański odbyła się w papieskiej bibliotece, a audiencje generalne odbywały się bez wiernych. Obraz papieża na opustoszałym Placu św. Piotra zapadł w pamięć wielu.

9. Wojna na Ukrainie

Papieskie apele o pokój w Ukrainie były głośne i wyraźne. Franciszek nie bał się mówić o „odwadze białej flagi”, co wywołało kontrowersje, ale także podkreślił, że negocjacje są zawsze możliwe.

10. Zmiany w Kurii Rzymskiej

Pontyfikat Franciszka to także szereg reform w Kurii Rzymskiej. Umożliwienie świeckim kierowania dykasteriami oraz mianowanie kobiet na ważne stanowiska to kroki, które wprowadziły nowy duch do Kościoła.

Pontyfikat papieża Franciszka był pełen wyzwań, ale także niezwykłych osiągnięć. Jego otwartość, chęć zmiany i zaangażowanie w sprawy społeczne pozostaną w pamięci na zawsze. Świat żegna go z wielkim szacunkiem i wdzięcznością za wszystko, co uczynił.


Embedded Media

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments