80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – pamięć, hołd i historia
W dniu 16 kwietnia 2025 roku, przy Pomniku Orła Piastowskiego na zgorzeleckiej nekropolii wojskowej, odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej. Obchody zorganizowane przez Burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza zgromadziły licznych gości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych oraz środowisk kombatanckich.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00. W programie znalazły się:
- przemówienia
- modlitwa za obrońców ojczyzny
- apel pamięci
- salwa honorowa
- składanie wieńców i wiązanek
Wydarzeniu towarzyszyła oprawa wojskowa przygotowana przez kompanię reprezentacyjną 23. Śląskiego Pułku Artylerii oraz Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. Wśród uczestników obecni byli m.in. Minister Michał Syska, posłowie Zofia Czernow i Arkadiusz Sikora oraz senator Waldemar Witkowski.
Podczas obchodów odbyła się również uroczystość medalowa. Minister Syska uhonorował medalem „Pro Patria” osoby, które szczególnie zasłużyły się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski.
Po części oficjalnej uczestnicy przeszli na koronę Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, gdzie zaprezentowano wzruszające widowisko artystyczno-rekonstrukcyjne. W jego trakcie wykorzystano życiorysy żołnierzy poległych w bitwie o Nysę Łużycką, a efekty pirotechniczne uświetniły spektakl, w tym 120 granatów dymnych, które utworzyły imponującą biało-czerwoną flagę.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2, nr 3 i nr 5 w Zgorzelcu ułożyła z 80 zniczy flagę narodową, oddając hołd pamięci poległych. Po artystycznej części uczestnicy mieli okazję skosztować tradycyjnego wojskowego poczęstunku, w tym grochówki.
Obchody zakończył wieczorny koncert w Miejskim Domu Kultury, gdzie Chór Dziecięcy z Ryk zaprezentował wzruszający program muzyczny.
Organizatorzy wydarzenia złożyli podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jego realizacji, w tym Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego oraz Wójta Gminy Zgorzelec Piotra Machaja. Uroczystości były nie tylko ważnym wydarzeniem patriotycznym, ale również lekcją pamięci o ofiarach jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.