Politycy oddają hołd papieżowi Franciszkowi: Wspomnienia o dobrym i wrażliwym człowieku

W poniedziałek wielkanocny, o godzinie 7:35, świat obiegła smutna wiadomość: papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Jego odejście to ogromna strata nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale dla milionów ludzi, którzy czerpali inspirację z jego przesłania miłości, pokory i otwartości na świat.

Reakcje na tę dramatyczną wiadomość były natychmiastowe. Premier Donald Tusk w emocjonalnym wpisie na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał: „Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju.” Podobne słowa padły z ust prezydenta Andrzeja Dudy, który zaznaczył, że Franciszek był „wielkim apostołem Miłosierdzia” i kierował się pokorą w swojej posłudze.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało o niezatartej pamięci wizyty papieża w Polsce w 2016 roku, a wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Franciszek był „orędownikiem pokoju”. Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, dodał, że miał odwagę mówić o sprawach, które inni pomijali.

Reakcje z całego świata

  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, stwierdził: „Miliony katolików na całym świecie straciły wielki autorytet.”
  • Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zauważyła, że papież inspirował miliony swoją pokorą i miłością do najsłabszych.
  • Donald Trump, prezydent USA, zaznaczył: „Niech Bóg mu błogosławi i wszystkim, którzy go kochali!”
  • Władimir Putin, przywódca Rosji, wspomniał o swoich najmilejszych wspomnieniach związanych z papieżem.

Wielu polityków, w tym Emmanuel Macron i Olaf Scholz, również złożyło kondolencje, podkreślając, jak ważne było przesłanie Franciszka w czasach kryzysu i konfliktów. Macron dodał, że papież stał po stronie najsłabszych, a Scholz zauważył, że jego śmierć to strata dla całego świata.

Ostatnie dni papieża

Papież Franciszek od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci. Jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył w lutym 2025 roku, a mimo intensywnej opieki medycznej, nie udało się go uratować. Zmarł w szpitalu, a jego odejście napełniło smutkiem nie tylko wiernych, ale i ludzi dobrej woli na całym świecie.

Uroczystości pogrzebowe

Franciszek zaplanował swoją ceremonię pogrzebową w sposób, który odzwierciedlał jego skromność. Zrezygnował z wielu tradycyjnych elementów, a jego ciało zostanie pochowane w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, co ma dla niego szczególne znaczenie. Uroczystości odbędą się w duchu prostoty, zgodnie z jego wartościami.

Śmierć papieża Franciszka wywołała falę wspomnień, refleksji i modlitw. Jego życie i dziedzictwo pozostaną w sercach wielu, a przesłanie miłości, pokoju i otwartości na świat będzie kontynuowane przez tych, którzy go znali i podziwiali.


Embedded Media

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments