Sztuka i wiara pod ziemią. Niezwykła droga krzyżowa w Wieliczce

Sztuka i wiara pod ziemią

W Wieliczce odbyła się wyjątkowa górnicza droga krzyżowa, która przyciągnęła 170 uczestników. Wydarzenie miało miejsce w zabytkowej kopalni soli, a wędrówka odbyła się pochylnią Erazma Barącza.

Tradycja i refleksja

Droga Krzyżowa, która jest dziełem lokalnych górników-rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapki, ma swoje korzenie w tradycji górniczej. Modlitwy prowadził ksiądz Wojciech Olszowski, proboszcz parafii św. Klemensa w Wieliczce. W wydarzeniu uczestniczyli zarówno górnicy w galowych mundurach, jak i ci, którzy przybyli po nocnej zmianie.

Muzyczne obrazy i poezja

W trakcie nabożeństwa górnicy dzielili się refleksjami na temat codziennych wyzwań, podkreślając, że droga krzyżowa jest symbolem podnoszenia się z upadków. Po modlitwie uczestnicy zgromadzili się przy solnym pomniku św. Jana Pawła II, a następnie wzięli udział w misterium „Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje”.

W kaplicy św. Kingi, w atmosferze ciszy, zespół De Profundis zaprezentował utwory, w składzie: Marek Stryszowski, Cezary Chmiel i Tomasz Kudyk. Poezję ks. Jana Twardowskiego recytowali znani aktorzy: Andrzej Grabowski i Jerzy Fedorowicz.

Wielkopiątkowa tradycja

Marian Leśny, prezes zarządu kopalni, podkreślił, że Wielkopiątkowa modlitwa to kontynuacja górniczej tradycji, która sięga czasów, gdy śpiewano Gorzkie Żale w kaplicy św. Krzyża. Od 15 lat górnicy wędrują podziemną drogą krzyżową, łącząc wiarę z dziedzictwem kulturowym.

Krzyż jest obecny w wielu zakątkach kopalni, od majestatycznych solnych świątyń po kameralne miejsca, gdzie górnicy mogą się zatrzymać i reflektować. Ich wiara zainspirowała powstanie wielu dzieł sztuki, w tym kaplicy św. Kingi, stanowiącej symbol duchowości i jedności w tym szczególnym dniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments