Dzień z Bolesławem Chrobrym w łukowskich „Alejach” /WIDEO/

Dzień z Bolesławem Chrobrym w Łukowie

14 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie mieli wyjątkową okazję spędzić dzień z Bolesławem Chrobrym. Wydarzenie to było częścią ogólnopolskiego projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego inicjatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Scenariusz i organizacja

Całość została zorganizowana według pomysłu nauczycielki historii, Beaty Kuczyńskiej, a w realizacji wydarzenia brała udział grupa uczniów z klasy 2Tia oraz 3Tia. W skład grupy projektowej weszli:

  • Kamil Zarzycki
  • Albert Klink
  • Aleksander Chudzik
  • Konrad Warpas
  • Tomasz Czajka
  • Illia Lionchuk
  • Justyna Karwowska
  • Marcin Parzyszek

Wizyta króla

Najważniejszym punktem programu była wizyta króla Bolesława, w którego wcielił się Kamil Zarzycki. Król, wraz ze swoją świtą, odwiedził uczniów na zajęciach lekcyjnych, w bibliotece oraz w dyrekcji szkoły. Towarzyszący mu herold zapowiadał jego przybycie, a podczas spotkań z młodzieżą zadawał pytania związane z jego panowaniem. Uczniowie, odpowiadając poprawnie, mieli szansę na zdobycie „słodkich denarów” – symbolicznych nagród w postaci cukierków i ciasteczek.

Wystawa i atrakcje

Na korytarzach szkoły zorganizowano wystawę upamiętniającą 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. W czasie przerw uczniowie mogli uczestniczyć w rozwiązywaniu „królewskiej krzyżówki”, a w tle rozbrzmiewała średniowieczna muzyka, wprowadzająca w atmosferę epoki. Dodatkowo, na szkolnym radiowęźle przeprowadzono audycję, w której gościł król oraz posłowie z różnych państw średniowiecznych, a uczniowie składali królowi życzenia.

Podziękowania i sukcesy

Organizatorzy wydarzenia dziękują Szymonowi Żołopie za wsparcie techniczne oraz uczniom z klasy 3Tib za pomoc w realizacji projektu. Dzień z Bolesławem Chrobrym był już drugim z zaplanowanych zadań w ramach projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Pierwszym była gra terenowa, o której można przeczytać tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments