Sztuka i wiara pod ziemią. Niezwykła droga krzyżowa w Wieliczce

Sztuka i wiara pod ziemią

W miniony Wielki Piątek w kopalni soli w Wieliczce odbyła się wyjątkowa droga krzyżowa, w której uczestniczyło aż 170 osób. Wędrując po pochylni Erazma Barącza, wierni mieli okazję do refleksji i modlitwy w niezwykłym miejscu.

Historia drogi krzyżowej

Droga krzyżowa, stworzona przez wielickich górników-rzeźbiarzy, takich jak Piotr Starowicz, Paweł Janowski i Jacek Talapka, istnieje od 2010 roku. Uczestnicy modlitwy, wśród których byli zarówno górnicy w galowych mundurach, jak i ci, którzy przyszli po nocnej zmianie, mieli możliwość duchowego wzbogacenia się w tym wyjątkowym otoczeniu.

Refleksja i muzyka

Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył ksiądz Wojciech Olszowski, górnicy dzielili się rozważaniami nawiązującymi do codziennych doświadczeń. W ich słowach można było dostrzec refleksję o podnoszeniu się z upadków. Po modlitwie uczestnicy przenieśli się do kaplicy św. Kingi, gdzie odbyło się misterium „Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje”.

Muzyczne dopełnienie

W ramach wydarzenia wystąpił zespół De Profundis, w składzie Marek Stryszowski (saksofon, wokal), Cezary Chmiel (instrumenty klawiszowe) oraz Tomasz Kudyk (trąbka). Poezję ks. Jana Twardowskiego recytowali znani aktorzy, Andrzej Grabowski i Jerzy Fedorowicz, co dodało wydarzeniu wyjątkowego charakteru.

Tradycja górnicza

Wielkopiątkowa modlitwa to część górniczej tradycji, która trwa od lat. Marian Leśny, prezes zarządu kopalni, podkreślił, że górnicy zawsze pozostawali wierni swojej religii, a ich wiara zaowocowała powstaniem niezwykłych dzieł sztuki, takich jak kaplica św. Kingi. Krzyż, symbol wiary, obecny jest w wielu zakątkach kopalni, zarówno w monumentalnych świątyniach, jak i w kameralnych miejscach.

Wielicka droga krzyżowa to nie tylko modlitwa, ale także okazja do wspólnego przeżywania ważnych chwil w gronie bliskich. Uczestnicy podkreślają, jak istotne jest dla nich gromadzenie się w takim dniu, by wspólnie dzielić się refleksjami i doświadczeniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments