Właściciele elektryków mogą w końcu odetchnąć z ulgą! Polskie drogi szybkiego ruchu zyskają nowe stacje ładowania, a to oznacza więcej swobody w podróżowaniu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie próżnuje i ma konkretne plany na najbliższe miesiące.
Nowe stacje ładowania na horyzoncie
GDDKiA zapowiada, że do końca tego roku na siedmiu Miejscach Obsługi Pasażerów (MOP) powstaną ładowarki o łącznej mocy co najmniej 300 kW. Które MOP-y będą miały ten zaszczyt? Oto lista:
- Ostrów Kania Północ i Południe (A2, woj. mazowieckie)
- Kamień Północ i Południe (S6, pomorskie)
- Obroki Wschód i Zachód (S19, lubelskie)
- Pilawa (woj. mazowieckie)
Przetarg na nowe stacje
Teraz GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę kolejnych stacji ładowania. Cały projekt dotyczy 31 MOP-ów przy trzech autostradach i sześciu drogach ekspresowych. Oto, przy których autostradach i ekspresówkach będą powstawać nowe stacje:
- Autostrady:
- A2
- A4
- A1
- Drogowe ekspresówki:
- S6
- S19
- S8
- S10
- S7
- S52
Chętni do budowy
W ramach przetargu swoje oferty złożyło siedem podmiotów. Zaskakująco, pięć z nich zadeklarowało chęć budowy stacji szybkiego ładowania na wszystkich 31 MOP-ach. Kto staje do wyścigu? Oto oni:
- Fastned
- Ekoen
- Greenway Polska
- Konsorcjum Tesla Poland i Tesla Germany
- Konsorcja Brand Rock i Plus International
Na dodatek, konsorcja Allego Poland i Allego oraz firma Tauron Nowe Technologie złożyły oferty na wybrane przez siebie MOP-y. To oznacza, że wkrótce zyskamy 31 nowych stacji ładowania. To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych!
Podsumowanie
Wkrótce podróżowanie po Polsce stanie się prostsze dla właścicieli elektryków. Dzięki nowym stacjom ładowania, które zaczynają powstawać na MOP-ach, będziemy mogli cieszyć się większą niezależnością na drogach. Szybkie ładowanie w dogodnych lokalizacjach to krok w stronę przyszłości, która już puka do naszych drzwi. Czas na zieloną rewolucję w polskim transporcie!