- Robert Prevost został nowym papieżem Leonem XIV.
- Krytyka dotyczy braku działań w sprawie nadużyć seksualnych.
- Ofiary skarżyły się na brak reakcji Prevosta na ich zgłoszenia.
- Obrońcy Prevosta podkreślają jego wrażliwość na problemy ofiar.
- Nowy papież musi stawić czoła oczekiwaniom na reformy w Kościele.
Robert Prevost, nowo wybrany papież Leon XIV, znalazł się w centrum kontrowersji związanych z zarzutami o nadużycia seksualne w Kościele. Organizacje takie jak SNAP oraz Bishop Accountability wskazują na brak działań Prevosta w sprawie domniemanych napaści seksualnych, które miały miejsce w jego byłej diecezji w Peru. Krytycy podkreślają, że jako biskup Chiclayo nie wszczął postępowań kanonicznych wobec duchownych oskarżonych o molestowanie, co budzi poważne wątpliwości co do jego podejścia do problemu nadużyć w Kościele.
Krytyka działań Prevosta
W oświadczeniu Bishop Accountability zaznaczono, że Prevost „nigdy nie wszczął postępowania kanonicznego w sprawie domniemanych napaści seksualnych popełnionych przez dwóch księży”. Anne Barrett Doyle, przedstawicielka organizacji, podkreśliła, że jako przełożony zakonu augustianów oraz biskup Chiclayo, Prevost nie opublikował żadnych nazwisk duchownych, którzy dopuszczali się przemocy seksualnej. „Pod jego kierownictwem żaden biskup współwinny (tych czynów) nie został pozbawiony swojego tytułu” – dodała Doyle, wskazując na poważne braki w odpowiedzialności za nadużycia.
Ofiary nadużyć
SNAP ujawniło, że w czasie, gdy Prevost pełnił funkcję biskupa Chiclayo, trzy ofiary przemocy seksualnej zgłosiły się do diecezji, jednak ich skargi nie przyniosły żadnych rezultatów. „Ofiary twierdzą, że biskup Prevost nie wszczął dochodzenia, przesłał do Rzymu niekompletne informacje, a diecezja pozwoliła (oskarżanemu) księdzu nadal odprawiać msze” – napisała organizacja, podkreślając poważne zaniedbania w sprawie ochrony ofiar.
Obrona Prevosta
Mimo krytyki, biskup Edinson Farfan, który zastąpił Prevosta w diecezji Chiclayo, bronił nowego papieża, twierdząc, że „przestrzegał procedur”. Farfan określił Prevosta jako „najbardziej wrażliwego członka Kościoła peruwiańskiego”, co stoi w sprzeczności z zarzutami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego. Również biskup Carlos Garcia Camader, przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru, podkreślił pozytywne działania Prevosta w kontekście nadużyć w organizacji Sodalicja Życia Chrześcijańskiego (SCV).
Reakcje na nadużycia w SCV
Potępienie SCV przez Prevosta zostało pozytywnie ocenione przez organizację Bishop Accountability. Jedna z ofiar SCV stwierdziła, że Leon XIV był jednym z pięciu biskupów, którzy odegrali „niezwykle ważną rolę (…) w imieniu ofiar”. Na kilka tygodni przed śmiercią papież Franciszek rozwiązał SCV po kilkuletnim śledztwie, które ujawniło, że około 36 osób, w tym 19 nieletnich, doświadczyło przemocy w tej organizacji.
Przyszłość Kościoła
W obliczu rosnącej krytyki, nowy papież Leon XIV musi stawić czoła nie tylko zarzutom o brak działań w sprawie nadużyć, ale także oczekiwaniom na reformy w Kościele. W wywiadzie dla peruwiańskiej gazety „La Republica” w 2019 roku, Prevost podkreślił, że „odrzucamy ukrywanie i tajemnicę, ponieważ wyrządzają one wiele krzywdy”. Jego przyszłe decyzje będą miały kluczowe znaczenie dla odbudowy zaufania wśród wiernych oraz dla walki z nadużyciami w Kościele.