- Remont mostu Grunwaldzkiego zapewni bezpieczeństwo użytkowników.
- Prace obejmą wymianę nawierzchni jezdni i torowiska tramwajowego.
- Most będzie zamknięty dla ruchu samochodowego przez 7 miesięcy.
- Wprowadzono zmiany w komunikacji miejskiej oraz objazdy dla kierowców.
- Utrzymany będzie ruch pieszy i rowerowy na moście.
Remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie, ogłoszony przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, to jedna z kluczowych inwestycji drogowych w 2025 roku. Prace mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników mostu, który według ekspertyzy Politechniki Krakowskiej, może funkcjonować maksymalnie do 2025 roku. Remont, który potrwa 10 miesięcy, wiąże się z wprowadzeniem objazdów dla ruchu kołowego oraz zmianami w komunikacji tramwajowej i autobusowej w mieście.
Zakres prac remontowych
Remont mostu Grunwaldzkiego obejmie kluczowe elementy konstrukcji, w tym wymianę nawierzchni jezdni oraz torowiska tramwajowego. Prace mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowania mostu. Dodatkowo, planowane są naprawy żelbetowej płyty mostu, która stanowi podstawę całej konstrukcji, oraz przebudowa ciepłociągu, co zmodernizuje infrastrukturę techniczną biegnącą przez most. Łączny koszt remontu wyniesie niemal 15,5 miliona złotych.
Planowane utrudnienia
W trakcie remontu, przez 7 miesięcy most będzie zamknięty dla ruchu samochodowego, a przez 5,5 miesiąca nie będą mogły po nim kursować tramwaje. Ruch pieszy i rowerowy na moście będzie jednak utrzymany, co ma na celu zminimalizowanie utrudnień dla mieszkańców. Prace podzielone są na dwa etapy, w których dostęp do mostu będzie zapewniony z różnych stron.
Zmiany w komunikacji miejskiej
W związku z zamknięciem mostu Grunwaldzkiego, wprowadzono szereg zmian w komunikacji miejskiej. Na ul. Monte Cassino, w rejonie Centrum Kongresowego ICE Kraków, zbudowano tymczasowy przystanek, który umożliwia kursowanie tramwajów w obu kierunkach. Tramwaje z ul. Dietla zostały przekierowane na ul. Krakowską, a na ul. Dietla wprowadzono możliwość zawracania dla pojazdów, które nie będą mogły kontynuować jazdy w kierunku Kazimierza.
Objazdy dla ruchu kołowego
W celu zminimalizowania utrudnień w ruchu kołowym, wprowadzono sugerowaną trasę objazdową, która prowadzi przez trzecią obwodnicę miasta, czyli aleję Powstańców Śląskich oraz ulicę Powstańców Wielkopolskich. Aby zapewnić płynność ruchu, modyfikacji uległa sygnalizacja świetlna na rondzie Grunwaldzkim, rondzie Matecznego oraz w rejonie przystanku przy Hali KS Korona. Sygnalizacja na ul. Stradomskiej, Dietla i Krakowskiej została wyłączona, co ma na celu ułatwienie przejazdu objazdami.
Informacje dla mieszkańców
Wszystkie szczegóły dotyczące zmian w kursowaniu linii autobusowych i tramwajowych można znaleźć na stronach Komunikacji Miejskiej w Krakowie oraz magistratu. Wprowadzona zostanie także komunikacja zastępcza, która ma na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do kluczowych punktów w mieście. Linia tramwajowa będzie kursować z pętli Czerwone Maki P+R do przystanku rondo Grunwaldzkie, a linia autobusowa z Łagiewnik przez rondo Grunwaldzkie do pętli na Powiślu – Nowy Świat.