W regionie Azji Południowej wybuchła pierwsza na świecie wojna dronów między sąsiadującymi krajami nuklearnymi, Indiami i Pakistanem. W czwartek Indie oskarżyły Pakistan o przeprowadzenie ataków dronowych i rakietowych na trzy bazy wojskowe na terytorium Indii oraz w Kaszmirze, co Islamabad stanowczo zaprzeczył. Eksperci ostrzegają, że wymiana ataków oznacza niebezpieczną nową fazę w wieloletniej rywalizacji, w której obie strony wykorzystują nie tylko artylerię, ale także bezzałogowe statki powietrzne.
- Wybuchła pierwsza wojna dronów między Indiami a Pakistanem.
- Indie oskarżają Pakistan o ataki dronowe na swoje bazy wojskowe.
- Nowa era konfliktu z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.
- W wyniku ataków zginęło co najmniej 52 osoby w obu krajach.
- Eksperci ostrzegają przed eskalacją konfliktu w regionie.
Nowa era konfliktu
W miarę jak Stany Zjednoczone i inne mocarstwa wzywają do powściągliwości, region balansuje na krawędzi eskalacji. Drony, będące cichymi, zdalnymi i trudnymi do zidentyfikowania narzędziami, otwierają nowy rozdział w konflikcie indyjskim i pakistańskim. „Konflikt indo-pakistański wchodzi w nową erę dronów, gdzie 'niewidzialne oczy’ i precyzyjne ataki bezzałogowych statków powietrznych mogą decydować o eskalacji lub powściągliwości” – mówi Jahara Matisek, profesor w US Naval War College.
Wzajemne oskarżenia i ofiary
Od środy Pakistan informuje, że indyjskie ataki powietrzne i ostrzał przygraniczny zabiły 36 osób i raniły 57 w Pakistanie oraz w Kaszmirze. Z kolei armia Indii donosi o co najmniej 16 cywilach zabitych w wyniku pakistańskiego ostrzału. Indie twierdzą, że ich ataki rakietowe były odpowiedzią na śmiertelny atak terrorystyczny na indyjskich turystów w Pahalgam, do którego Pakistan nie przyznaje się.
Technologia dronów w nowoczesnej wojnie
Wojna dronów wprowadza nową dynamikę w konfliktach zbrojnych. Drony mogą być wykorzystywane jako wabiki lub do tłumienia obrony powietrznej przeciwnika, co czyni je istotnym elementem nowoczesnych operacji wojskowych. „To właśnie w ten sposób Ukraina i Rosja prowadzą swoje działania wojenne. Ta podwójna rola – celowanie i wywoływanie – czyni drony mnożnikiem siły w degradacji obrony powietrznej przeciwnika” – dodaje profesor Matisek.
Flota dronów Indii i Pakistanu
Indie rozwijają swoją flotę dronów, głównie opartą na izraelskich UAV, takich jak IAI Searcher i Heron, a także munitions Harpy i Harop. Z kolei Pakistan dysponuje „rozległą i różnorodną” flotą dronów, w tym modelami z Chin, Turcji oraz krajowymi konstrukcjami. „Pakistan ma ponad tysiąc dronów, w tym chińskie CH-4 i tureckie Bayraktar Akinci” – mówi Ejaz Haider, analityk obrony z Lahore.
Możliwości eskalacji konfliktu
Eksperci przewidują, że ostatnie wymiany dronów mogą być jedynie wstępem do szerszej kampanii powietrznej. „Wojna dronów, którą obserwujemy, może nie trwać długo; to może być tylko początek większego konfliktu” – zauważa Manoj Joshi, indyjski analityk obrony. Obie strony używają także załogowych sił powietrznych do wymiany ognia, co podkreśla złożoność sytuacji.
W miarę jak konflikt się rozwija, pojawiają się pytania o przyszłość relacji między Indiami a Pakistanem. „Drony obniżają polityczny i operacyjny próg działania, ale jednocześnie tworzą nowe dynamiki eskalacji” – podsumowuje profesor Matisek. „Każdy zestrzelony dron staje się potencjalnym punktem zapalnym w tym napiętym środowisku między dwoma mocarstwami nuklearnymi.”