Dyrektywa budynkowa: ogrody deszczowe, fotowoltaika, pompy ciepła

  • Nowe osiedle w Giszowcu wprowadza innowacyjne rozwiązania proekologiczne.
  • Inwestycja obejmuje 111 mieszkań w siedmiu budynkach z ogrodami deszczowymi.
  • Budynki będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i gruntowe pompy ciepła.
  • Osiedle oferuje miejsca postojowe, strefy rekreacyjne i różnorodne mieszkania.
  • Projekt zdobył nagrodę podczas PLGBC Green Building Awards 2023.

Na katowickim Giszowcu przy ul. Kosmicznej trwa budowa nowego osiedla, które wprowadza innowacyjne rozwiązania proekologiczne w ramach Dyrektywy budynkowej UE. Inwestycja, realizowana przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS), obejmuje 111 mieszkań w siedmiu budynkach, które będą wyposażone w ogrody deszczowe, instalacje fotowoltaiczne oraz gruntowe pompy ciepła. Celem projektu jest nie tylko zapewnienie komfortu mieszkańcom, ale także minimalizacja wpływu na środowisko.

Postęp prac budowlanych

Na Giszowcu trwają intensywne prace wykończeniowe w nowych blokach. Jak informuje Janusz Olesiński, prezes KTBS, obecnie prowadzone są prace takie jak szpachlowanie ścian, płytkowanie oraz montaż drzwi. „Końca dobiegają również prace przy budowie garaży podziemnych oraz roboty związane z ukształtowaniem terenu” – dodaje Olesiński. Inwestycja jest już czwartą realizowaną przez KTBS w tej lokalizacji, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym obszarem.

Proekologiczne rozwiązania

KTBS stawia na zrównoważony rozwój, wprowadzając szereg proekologicznych rozwiązań. Na dachach budynków zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne, które mają pokrywać część zapotrzebowania na energię elektryczną. „Pracujemy także nad dokumentacją projektową, która pozwoli rozbudować istniejące instalacje fotowoltaiczne o magazyny energii” – informuje Olesiński. Dzięki tym rozwiązaniom, mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszej energii, a nadwyżki będą mogły być magazynowane.

Ogrody deszczowe i retencja wody

W ramach inwestycji powstaną także ogrody deszczowe, które będą wspierać system retencyjny. „Budynki otoczone będą dużą ilością zieleni oraz wyposażone w instalacje do odzyskiwania wody deszczowej” – podkreśla Olesiński. Woda deszczowa będzie wykorzystywana do podlewania roślinności oraz w innych celach, co zminimalizuje jej odprowadzanie do kanalizacji. Takie rozwiązania są zgodne z nowymi regulacjami, które promują zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi.

Planowane udogodnienia dla mieszkańców

Osiedle przy ul. Kosmicznej ma być przyjazne dla mieszkańców, oferując różnorodne udogodnienia. Wśród planowanych rozwiązań znajdują się miejsca postojowe w garażach podziemnych oraz strefy rekreacyjne, w tym plac zabaw dla dzieci i strefa fitness. Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród mieszkań jednopokojowych do czteropokojowych, a wszystkie lokale będą miały dostęp do komórek lokatorskich oraz balkonów lub tarasów.

Wyróżnienia i przyszłość inwestycji

Choć osiedle jeszcze nie jest ukończone, już zdobyło uznanie, otrzymując nagrodę specjalną podczas PLGBC Green Building Awards 2023 oraz dofinansowanie z funduszy rządowych na kwotę ponad 42 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 72 mln zł. „Projekt koncepcyjny został wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie architektonicznym organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich” – informuje KTBS. W przyszłości planowane są kolejne inwestycje, które mają na celu dalszy rozwój zrównoważonego budownictwa w Katowicach.

Źródło: portalsamorzadowy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments