Po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku Europa zdecydowanie ograniczyła import rosyjskiego gazu, co doprowadziło do poważnych problemów finansowych Gazpromu i rosyjskiego budżetu. W obliczu kryzysu, Kreml zwrócił się o pomoc do USA, licząc na przywrócenie eksportu gazu do zachodniej Europy, co może być elementem przyszłych negocjacji pokojowych.
- Europa ograniczyła import rosyjskiego gazu po ataku na Ukrainę w 2022 roku.
- Kreml zwrócił się o pomoc do USA w celu przywrócenia eksportu gazu.
- UE planuje uniezależnienie się od rosyjskiego gazu do końca 2025 roku.
- Gazprom odnotował stratę 7 miliardów dolarów w 2023 roku.
- Dochody z sektora naftowo-gazowego spadną o 2,6 bln rubli.
Decyzje Europy dotyczące gazu
Komisja Europejska ogłosiła plan zakazu zawierania nowych umów na import rosyjskiego gazu skroplonego oraz gazu z rurociągów, który ma wejść w życie z końcem roku. W ramach tzw. mapy drogowej, UE dąży do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu do końca 2025 roku. Propozycja legislacyjna ma być przedstawiona w czerwcu, jednak wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski oraz większość państw członkowskich. Już teraz Węgry i Słowacja wyraziły sprzeciw wobec tych planów.
Problemy Gazpromu i rosyjskiego budżetu
Utrata europejskiego rynku gazu jest dla Rosji poważnym problemem. Obecnie Moskwa zaspokaja jedynie 19 proc. zapotrzebowania na gaz w Europie, w porównaniu do 40 proc. przed wojną. Jak informuje „Reuters”, Gazprom odnotował w 2023 roku stratę sięgającą 7 miliardów dolarów. Dodatkowo, według Ośrodka Studiów Wschodnich, dochody z sektora naftowo-gazowego do budżetu Kremla spadną o ponad 2,6 bln rubli, co przyczyni się do wzrostu deficytu do prawie 3,8 bln rubli.
Rosja prosi USA o wsparcie
W obliczu trudnej sytuacji, Rosja liczy na pomoc ze strony USA w przywróceniu handlu z Europą. Źródła bliskie rozmowom sugerują, że przywrócenie Rosji roli dostawcy gazu do Unii Europejskiej mogłoby być częścią potencjalnego porozumienia pokojowego z prezydentem Władimirem Putinem. Mimo że wiele państw europejskich znalazło alternatywne źródła energii, niektórzy odbiorcy wciąż pozostają przy rosyjskim gazie. „Według przedstawicieli branży kolejni mogą powrócić do zakupów, jeśli dojdzie do zawarcia pokoju” – podaje „Reuters”.
Opór w Europie
Pomimo rosyjskich starań, wiele państw europejskich wciąż sprzeciwia się powrotowi do rosyjskich źródeł energii. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, jasno wyraziła swoje stanowisko, mówiąc: „Niektórzy wciąż twierdzą, że powinniśmy ponownie otworzyć kurek z rosyjskim gazem i ropą. To byłby historyczny błąd, na który nigdy nie pozwolimy. Rosja wielokrotnie udowodniła, że nie jest wiarygodnym dostawcą”. Jej słowa podkreślają determinację Europy w dążeniu do uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych.
Przyszłość dostaw gazu
W miarę jak Europa stara się zredukować swoją zależność od rosyjskiego gazu, przyszłość dostaw pozostaje niepewna. Kreml, zaniepokojony spadkiem wpływów z sektora energetycznego, będzie dążył do odzyskania pozycji na rynku europejskim, co może prowadzić do dalszych napięć w relacjach międzynarodowych. W obliczu rosnącego deficytu budżetowego i strat Gazpromu, sytuacja w Rosji może wymusić na Kremlu nowe strategie w polityce energetycznej oraz dyplomatycznej.