Wzrost eksportu Chin dzięki Azji Południowo-Wschodniej

Eksport Chin wzrósł o 8,1% w kwietniu 2025 roku, głównie dzięki zwiększeniu wysyłek do krajów Azji Południowo-Wschodniej, co zrekompensowało znaczny spadek dostaw do Stanów Zjednoczonych, gdzie wprowadzono wysokie cła. Mimo to, chińska gospodarka zmaga się z wyzwaniami, a eksperci przewidują dalsze osłabienie danych handlowych w nadchodzących miesiącach.

  • Eksport Chin wzrósł o 8,1% w kwietniu 2025 roku.
  • Wzrost eksportu do ASEAN wyniósł 20,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
  • Wysokie cła spowodowały spadek wysyłek do USA o ponad 21%.
  • Eksport do USA zmniejszył się o 2,5% w pierwszych czterech miesiącach 2025 roku.
  • Chiny nałożyły cła w wysokości 125% na amerykańskie towary.

Wzrost eksportu do Azji Południowo-Wschodniej

Według danych opublikowanych przez chińskie władze celne, eksport do krajów stowarzyszonych z ASEAN wzrósł o 20,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi przyspieszenie w stosunku do 11,6% wzrostu w marcu. Wietnam i Malezja pozostają głównymi kierunkami chińskiego eksportu, jednak znaczący wzrost wysyłek odnotowano również w Indonezji i Tajlandii, gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 37% i 28% rok do roku.

Spadek wysyłek do USA

Pomimo ogólnego wzrostu eksportu, wysyłki do Stanów Zjednoczonych spadły o ponad 21% w kwietniu w porównaniu z rokiem ubiegłym. W pierwszych czterech miesiącach 2025 roku eksport do USA zmniejszył się o 2,5%, a import spadł o 4,7%. „Wzrost eksportu może być częściowo wynikiem transakcji przez kraje trzecie oraz kontraktów podpisanych przed ogłoszeniem ceł” – zauważył Zhiwei Zhang, prezydent i główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

Reakcja na cła i ich skutki

W odpowiedzi na wprowadzone przez USA cła w wysokości 145%, Chiny nałożyły cła w wysokości 125% na amerykańskie towary. Obie strony próbują złagodzić wpływ tych restrykcji na gospodarki, wprowadzając zwolnienia dla niektórych kluczowych produktów. Raymond Yeung, główny ekonomista dla regionu Greater China w ANZ Bank, zauważył, że liczba statków kontenerowych z Chin do USA dramatycznie spadła pod koniec kwietnia.

Obawy o rynek pracy

W obliczu spadku aktywności fabryk, które osiągnęły najniższy poziom od 16 miesięcy, rosną obawy dotyczące rynku pracy. Goldman Sachs oszacował, że Chiny mogą stracić 16 milionów miejsc pracy, co stanowi 2% siły roboczej zaangażowanej w produkcję towarów przeznaczonych na rynek amerykański. Wskaźnik menedżerów zakupów wskazuje na spadek zatrudnienia w całym kraju, co może prowadzić do dalszych problemów gospodarczych.

Perspektywy na przyszłość

W najbliższych dniach Chiny opublikują dane dotyczące inflacji konsumenckiej i hurtowej, które mogą wskazywać na utrzymującą się deflację. Przewiduje się, że wskaźnik cen konsumpcyjnych spadnie o 0,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a wskaźnik cen producentów o 2,8%. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują na spotkanie przedstawicieli USA i Chin w Szwajcarii, które może przynieść nadzieję na deeskalację konfliktu handlowego.

Analizując sytuację, Laura Wang, strateg akcji w Morgan Stanley, zauważyła, że „deeskalacja ceł, jeśli się zrealizuje, będzie miała pozytywny wpływ na chińskie akcje”, jednak proces negocjacji będzie „długi i pełen wzlotów i upadków”. Wiele banków inwestycyjnych obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego Chin na ten rok do około 4%, co stanowi znaczną różnicę w stosunku do celu wzrostu wyznaczonego przez Pekin na poziomie 5%.

Źródło: cnbc.com

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments