22. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity rozpoczęła się 8 maja 2025 roku w Warszawie, przyciągając miłośników dokumentów z całego kraju. Wydarzenie, które jest najważniejszym festiwalem filmów dokumentalnych w Polsce i drugim co do wielkości w Europie, oferuje bogaty program w miastach takich jak Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Bydgoszcz i Łódź.
- Festiwal Millennium Docs Against Gravity rozpoczął się 8 maja 2025 roku w Warszawie.
- To najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce.
- Wystawa Ernesta Cole'a dostępna do 31 sierpnia w Muzeum Etnograficznym.
- Festiwal oferuje spotkania z uznanymi twórcami filmowymi każdego wieczoru.
Otwarcie festiwalu
Festiwal zainaugurowano galą w Multikinie Złote Tarasy oraz Kinotece w Warszawie. Wśród premierowych filmów znalazły się takie tytuły jak Coexistence, My Ass! w reżyserii Amber Fares, który w ironiczny sposób przygląda się wysiłkom na rzecz pokoju izraelsko-palestyńskiego, oraz Ernest Cole: A Legend Rediscovered w reżyserii Raoula Pecka, nominowanego do Oscara. Ten ostatni film miał swoją polską premierę, a po projekcji odbyła się sesja Q&A z reżyserem.
Wystawa Ernesta Cole’a
Festiwal to nie tylko filmy, ale także wystawy. W Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwarto wystawę Ernest Cole: Photographer in Exile, która będzie dostępna do 31 sierpnia. Ekspozycja ukazuje życie i twórczość Cole’a, południowoafrykańskiego fotografa, który dokumentował brutalność apartheidu. Wystawa jest doskonałym uzupełnieniem filmowej narracji Pecka.
Spotkania z twórcami
W ramach festiwalu organizowane są także spotkania z uznanymi twórcami filmowymi. Każdego wieczoru o godzinie 20:30 w Atlantic Cinema, w sali B, odbywają się dyskusje z reżyserami. Wśród gości festiwalu znajdują się m.in. Lauren Greenfield, David France oraz Asif Kapadia, którzy zaprezentują swoje najnowsze filmy oraz podzielą się doświadczeniami z pracy nad nimi.
Nowa współpraca z FIPRESCI
Festiwal nawiązał również współpracę z Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych (FIPRESCI), która obchodzi swoje setne urodziny. W ramach tej współpracy odbędzie się specjalny pokaz filmu Welcome to Chechnya, który zostanie wprowadzony przez prezesa FIPRESCI, Ahmeda Shawky’ego. Po projekcji zaplanowano sesję Q&A z reżyserem Davidem France’em, co stanowi doskonałą okazję do głębszego zrozumienia poruszanej tematyki.
Podsumowanie festiwalu
Millennium Docs Against Gravity to nie tylko przegląd filmów, ale także platforma do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Festiwal, który trwa do 15 maja, przyciąga zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych twórców oraz widzów, oferując im unikalne doświadczenia i możliwość wymiany myśli. Warto wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, które promuje kulturę dokumentalną w Polsce i na świecie.