Zbrodnia sprzed 70 lat: tragiczna historia Ireny Rokicińskiej

6 maja 1955 roku w Warszawie, w sklepie WSS „Społem”, doszło do brutalnego napadu, w wyniku którego zginęła młoda ekspedientka Irena Rokicińska. Mimo prób uhonorowania jej pamięci, jej nazwisko nie zostało nadane żadnej instytucji, a jedynie skromna tablica na ścianie kamienicy przypomina o tragicznych wydarzeniach sprzed 70 lat.

  • Brutalny napad miał miejsce 6 maja 1955 roku w Warszawie.
  • Irena Rokicińska, ekspedientka, zginęła podczas rabunku.
  • Sprawcy byli pod wpływem alkoholu i użyli broni.
  • Pomimo prób, Irena Rokicińska nie została uhonorowana.
  • Ulica Grodzieńska ma bogatą historię sięgającą XIX wieku.

Historia ulicy Grodzieńskiej

Ulica Grodzieńska, położona na warszawskiej Pradze, ma bogatą historię sięgającą końca XIX wieku. W 1889 roku niewielka część terenów dawnej wsi Targówek została włączona do stolicy. Zmiany w infrastrukturze, takie jak wydłużenie ulicy Grodzieńskiej po 1925 roku, znacząco wpłynęły na wygląd okolicy. W latach 30. XX wieku wzniesiono przy tej ulicy kilka kamienic, w tym trzypiętrowy dom pod numerem 15/17, w którym doszło do tragicznych wydarzeń z 1955 roku.

Brutalny napad na sklep

6 maja 1955 roku, około godziny 11, do sklepu spożywczego weszło dwóch młodych mężczyzn, Tadeusz K. i Mieczysław J., którzy byli pod wpływem alkoholu. Po spożyciu wódki w rejonie dworca Wileńskiego postanowili dokonać rabunku, wykorzystując broń pozyskaną podczas wcześniejszego przestępstwa. Mieczysław J. wymierzył pistolet w kierunku 26-letniej Ireny Rokicińskiej, podczas gdy Tadeusz K. opróżniał kasę. Gdy Rokicińska zawołała o pomoc, Mieczysław J. oddał strzał, który okazał się śmiertelny.

Ujęcie sprawców i ich los

Po brutalnym napadzie sprawcy zdołali uciec, a ich ujęcie okazało się trudne z uwagi na posiadaną broń. Intensywne śledztwo milicji przyniosło efekty dopiero w lutym 1956 roku, kiedy to zatrzymano sprawców. W międzyczasie Warszawę obiegły informacje o Jerzym Paramonowie, który był odpowiedzialny za inne przestępstwa. W opinii niektórych mieszkańców Pragi, to właśnie on miał stać za napadem na sklep. Ostatecznie, po ujęciu Paramonowa, zapadł wyrok — skazano go na śmierć, a egzekucję wykonano 22 listopada 1955 roku.

Uhonorowanie Ireny Rokicińskiej

Irena Rokicińska została pośmiertnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za swoją odwagę w obliczu niebezpieczeństwa. Sąd Wojewódzki w Warszawie postanowił wystąpić z wnioskiem do Prezydium Rządu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej o nadanie Powszechnemu Domowi Towarowemu na Pradze imienia Rokicińskiej. Niestety, władze PRL nie zaakceptowały tej koncepcji, a budynek przeszedł modernizację w 1997 roku, zmieniając nazwę na „Rainbow Center”.

Pamięć o tragicznych wydarzeniach

W 1957 roku przy wejściu do sklepu, w którym doszło do zbrodni, zawieszono tablicę upamiętniającą Irenę Rokicińską. Choć dziś jest nieco zatarta, wciąż przypomina o dramatycznym incydencie z lat 50. Mimo że pamięć o niej nie została w pełni uhonorowana, jej historia pozostaje ważnym elementem lokalnej tożsamości i przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie.

Źródło: fakt.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments