Ilu Polaków chce wyjścia Polski z UE? Sondaż

  • Polacy w większości nie chcą opuszczać Unii Europejskiej.
  • 34 proc. opowiada się za silniejszą integracją z UE.
  • Opinie różnią się w zależności od płci i wieku.
  • Wykształcenie wpływa na postawy wobec UE.
  • Temat przyszłości Polski w UE jest aktualny przed wyborami.

9 maja, w Dzień Europy, opublikowano wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET, który pokazuje, że Polacy w zdecydowanej większości nie chcą opuszczać Unii Europejskiej. W kontekście zbliżającej się kampanii prezydenckiej, temat przyszłości Polski w UE staje się coraz bardziej aktualny. Sondaż ujawnia, że 34 proc. Polaków opowiada się za silniejszą integracją z Unią, a tylko 9 proc. jest za jej opuszczeniem.

Wyniki sondażu

W badaniu uczestnicy mieli do wyboru kilka opcji dotyczących przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Najwięcej, bo 34 proc. respondentów, opowiedziało się za wspieraniem działań na rzecz większej jedności w UE. 26 proc. Polaków uważa, że Polska powinna działać na dotychczasowych zasadach, natomiast 12 proc. jest za rozluźnieniem współpracy z Unią. Zaledwie 9 proc. badanych opowiada się za całkowitym wyjściem Polski z UE, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Różnice demograficzne

Analiza wyników sondażu ujawnia różnice w opiniach w zależności od płci oraz wieku. Mężczyźni w większym stopniu (36 proc.) niż kobiety (33 proc.) opowiadają się za silniejszą integracją. Z kolei kobiety częściej niż mężczyźni (23 proc. vs 17 proc.) preferują utrzymanie dotychczasowych zasad współpracy z UE. W grupie wiekowej 18-24 lata, 38 proc. respondentów opowiada się za silniejszą integracją, podczas gdy w grupie 25-29 lat najwięcej osób (40 proc.) preferuje rozluźnienie współpracy.

Wpływ wykształcenia

Wyniki sondażu pokazują również, że poziom wykształcenia ma znaczący wpływ na opinie Polaków na temat UE. Osoby z wyższym wykształceniem w 41 proc. opowiadają się za silniejszą integracją, podczas gdy wśród osób z najniższym wykształceniem, 17 proc. chciałoby, aby Polska opuściła Unię. Utrzymanie dotychczasowych zasad współpracy cieszy się stabilnym poparciem we wszystkich grupach wykształcenia, co wskazuje na zróżnicowanie postaw w zależności od wykształcenia.

Opinie wyborców partii politycznych

Opinie Polaków na temat przyszłości w UE różnią się także w zależności od przynależności partyjnej. Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej w 73 proc. opowiadają się za silniejszą integracją, podczas gdy wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są podzieleni, z 36 proc. opowiadających się za luźniejszymi zasadami współpracy, a 26 proc. za opuszczeniem UE. Wśród wyborców Konfederacji, 55 proc. preferuje pozostanie w Unii, ale na luźniejszych zasadach.

Podsumowanie

Wyniki sondażu Opinia24 dla Radia ZET wskazują na silne poparcie Polaków dla dalszej integracji z Unią Europejską, co może mieć istotne znaczenie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. W obliczu różnorodnych opinii, które ujawniają różnice demograficzne oraz partyjne, przyszłość Polski w UE pozostaje kluczowym tematem debaty publicznej. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1002 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 2-6 kwietnia 2025 roku.

Źródło: wiadomosci

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments